avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu teodosie

Activitate ionescu teodosie

sunt presedinte de asociatie iar un restantier a venit la mine si la adminstratora invocand legea 175 si prezentandu-ne adeverine de venit si declaratie notariala cum ca nu a avut venituri. A primit o arvuna pe apartament si a achitat toata intretinerea la zi mai putin penalizarile. Noi asociatia suntem in proces de incuviintare silita cu termoficarea pentru datorii mai vechi. Respectivul a beneficiat in fiecare iarna de compensari la caldura. Acum noi asociatia reprezentata de mine si administratora daca ii dam adeverinta de instrainare cu penalitatile la zi pe care le are, putem fi acuzati de acesta ca nu respectam legea 175 sau putem arunca in dreptul termoficarii toate aceste penalitati?
care ar putea fi consecintele de natura civila sau penala daca legea este neclara si fara norme metodologice
Răspuns la discuția legea 175 este aplicabila?
pentru instrainare a apartamentului si achitat intretinerea de baza integral
Răspuns la discuția legea 175 este aplicabila?
eu ca presedinte de asociatie si administratorul asociatiei putem avea probleme daca nu vrem sa stergem penalitatile restantierului cu venit sub 1000 lei si sa ii eliberam o adeverinta de instrainare in care sa specificam ca mai are datorii catre furnizor constand in penalitati in cuantum de ... lei? mentionez ca nu a mai platit intretinerea din 2008 iar penalitatea este desul de mare
va multumim
Răspuns la discuția legea 175 este aplicabila?
restantierii care au debite acumulate inaintea intrarii legii in viguare beneficiaza de prevederile anularii penalitatilor ?
Ma intereseaza daca pot semna o adeverintta cu penalitati si care sunt consecintele daca eu semnez adeverinta respectiva ?
Legea 175/2010 este aplicabila si retroactiv mai precis persoanelor cu dotorii istorice anterioare datei intrarii in vigoare a legii?
Daca nu exista norme metodologice eu pot elibera un certificat de instrainare ca presedinte de asociatie in care sa mentionez si penalitatile daca proprietarul imi depune declaratie pe proprie raspundere ca nu are venit si imi aduce si adeverinte de la administratia financiare ?
Care sunt riscurile daca eu eliberez adeverinta cu penalitati fara a lua in considerare legea 175/2010 ?