Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce consecinte pot avea pentru nerespectarea legii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce consecinte pot avea pentru nerespectarea legii

sunt presedinte de asociatie iar un restantier a venit la mine si la adminstratora invocand legea 175 si prezentandu-ne adeverine de venit si declaratie notariala cum ca nu a avut venituri. A primit o arvuna pe apartament si a achitat toata intretinerea la zi mai putin penalizarile. Noi asociatia suntem in proces de incuviintare silita cu termoficarea pentru datorii mai vechi. Respectivul a beneficiat in fiecare iarna de compensari la caldura. Acum noi asociatia reprezentata de mine si administratora daca ii dam adeverinta de instrainare cu penalitatile la zi pe care le are, putem fi acuzati de acesta ca nu respectam legea 175 sau putem arunca in dreptul termoficarii toate aceste penalitati?
care ar putea fi consecintele de natura civila sau penala daca legea este neclara si fara norme metodologice