avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate catalin251

Activitate catalin251

Răspuns la discuția procedura dupa divort
deci ultima infatisare a avut loc astazi...treaba este ca i s-a spus sa astepte astea 3 saptamani sa primeasca scrisoarea acasa dupa care trebuie sa astepte 2 saptamani dupa ce primeste scrisoarea asta si sa se duca la judecatorie sa i se puna stampila si este libera sa iasa cu minorul din tara...ma gandeam ca poate ma lamuriti putin in legatura cu scrisoarea asta si cu timpul pe care trebuie sa il astepte...
divortul s-a terminat...fata a castigat custodia copilului si ar dori sa paraseasca Romania impreuna cu baiatul ei dar i s-a spus ca trebuie sa astepte pana la 3 saptamani sa primeasca scrisoare acasa dupa care trebuie sa mai treaca inca 2 saptamani sa se duca la judecatorie sa i se puna stampila si in final poate sa paraseasca tara impreuna cu minorul de 3 ani...ma puteti lamuri va rog frumos despre ce este vorba?...se poate rezolva mai repede?...exista vreo modalitate?

multumesc
treaba este ca acest divort trebuia sa fie simplu..fara prelungiri.Acum amandoi au fost de acord cu divortul,el semnand o hartie precum ca este de acord cu divortul...parea ceva rapid.Acum prima infatisare o au peste o luna...de ce timpul asta?...acum vin amandoi cu cate doi martori...(au un minor de 3 ani si mama solicita incredintarea minorului).

ma interesa durata acestui divort..este vreo posibilitate sa termine la prima infatisare?..sau se prelungeste cu inca cateva luni?

va multumesc.
Răspuns la discuția divort atunci cand exista copil
va multumesc frumos..sanatate si numai bine
am si eu o intrebare daca se poate sa ma lamuriti putin.
am o verisoara care vrea sa se desparta de sotul ei dupa 4 ani de casatorie pentru ca nu mai merge..nu se mai poate..nu mai simte nimic pentru el.El e mai agresiv,o mai bate,bea,etc.Problema e ca au un copil de 3 ani.Eu vreau sa o aduc in italia...cum procedeaza cu copilul?..poate sa il scoata din tara fara semnatura lui inainte sa divorteze?...sau daca divorteaza si copilul ii revine ei poate sa scoata baiatul din tara tot asa fara semnatura?... multumesc frumos.