Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort atunci cand exista copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort atunci cand exista copil

am si eu o intrebare daca se poate sa ma lamuriti putin.
am o verisoara care vrea sa se desparta de sotul ei dupa 4 ani de casatorie pentru ca nu mai merge..nu se mai poate..nu mai simte nimic pentru el.El e mai agresiv,o mai bate,bea,etc.Problema e ca au un copil de 3 ani.Eu vreau sa o aduc in italia...cum procedeaza cu copilul?..poate sa il scoata din tara fara semnatura lui inainte sa divorteze?...sau daca divorteaza si copilul ii revine ei poate sa scoata baiatul din tara tot asa fara semnatura?... multumesc frumos.
Va trebui sa solicite divortul si custodia copilului.
Inainte de pronuntarea divortului si incredintarea minorului, nici un parinte nu va putea iesi din tara cu minorul fara acceptul celuilalt.
Dupa divort, daca i se va acorda custodia mamei, va putea parasi oricand tara impreuna cu copilul fara acceptul tatalui
va multumesc frumos..sanatate si numai bine