Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scos copil minor din tara fara semnatura tatalui.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scos copil minor din tara fara semnatura tatalui.

Buna seara. Am o cunostinta marita cu un sot agresiv. A depus o data plângere impotriva lui dar a retras -o insa are certificat medico-legal A fost plecata de acasa in Italia , la munca si s -a hotarat sa il lase dar vrea sa ia si copilul de 5ani cu ea In Italia. Cat a fost plecata , copilul a stat cu tatal dar acesta nu a avut grija de copil ,astfel ca a fost sesizata protectia copilului si a fost chemata in tara. Poate sa il scoata din tara fata semnatura lui ? Ii e frica sa ii zica ce intentii are. Este casatorita cu el.
Nu poate scoate copilul din tara fara acordul tatalui.
De ce nu divorteaza ?
Si daca divorteaza ce rezolva ?!? Eu am divortat si nu pot iesi fara semnatura lui .. isi bate joc de mine si nu vine la notar !
Ea a venit pt o luna in tara si ar pleca fara sa se mai intoarca. De aceea ar lua si copilul. Sa ii spuna ca divorteaza.... i-a pus capul la joagar si pt mai putin si a biciuit-o pr ca nu mergea calul cum trebe... copilul e traumatizat...pe ea a facut-o in asa fel incat sa fie izolată de familie, iar banii stransi afara i-a trimis lui
Poate cere in instanta si pe calea ordonantei presedintiale suplinirea acordului pt a pleca cu copilul din tara, de divortat, divorteaza cand si daca va dori. Are nevoie de avocat.
se poate folosi de ce s-a intamplat, ca ea munceste in strainatate si ca omul nu a fost in stare sa aiba grija de copil.

Cat a fost plecata , copilul a stat cu tatal dar acesta nu a avut grija de copil ,astfel ca a fost sesizata protectia copilului si a fost chemata in tara.
gi-jane2, moderator