avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate isatam

Activitate isatam

Va multumesc. Asa voi proceda.
Am intrat in concediu de crestere copil si mi s-a stabilit indemnizatia de crestere a copilului la nivel maxim (copil nascut inainte de 31 dec 2010). Eu nu mai lucrez dar mai am de recuperat niste bani din activitati efectuate anterior nasterii. Incalc legea daca mi se efectueza plati in perioda de concediu de crestere a copilului in situatiain care acesti bani, repet reprezinta plata a serviciilor prestate anterior nasterii?
Cum sa procedez la declararea impozitului pe venit? Multumesc
Răspuns la discuția schimb apartament- garsoniere
Problema este ca notarul nu "dezvaluie" taxele decit dupa depunerea actelor. Ori eu as vrea sa stiu de ce suma TOTALA trebuie sa dispun daca proprietarul apartamentului solicita garsoniera plus 18.000 euro.Am inteles de la notar ca se platesc taxele raportate la pretul apartamentului de 2 camere plus 25%, pret care presupun ca se gaseste in grila notarilor, la care nu am acces.
Deci de ce bani trebuie sa dispun ca sa inchei actele, sa platesc si impozit pe tranzactie in cazul unui schimb la care eu dau garsoniera plus bani iai ceilalti apartament 2 camere?
Va multumesc
1. In cazul in care schimb garsoniera si diferenta pe apartament 2 camere se face un singur contract (de schimb) sau se fac doua contracte de vinzare cumparare?
2. Cine achita taxelel notariale si daca se percepe impozit pe "diferenta" ?
Va multumesc
chiar daca nu avem factura pentru ele?
Buna ziua!
In cazul platii in avans a unor facturi am primit tichete cadou pentru care am semnat un proces vebal de predare primire in care suma respectiva in tichete este denumita discount. In aceasta situatie trebuie inregistrate in evidenta contabila? (nu am primit nici o factura, nici macar pe zero). In plus trebuie sa achit ceva catre stat 9impozit, TVA) aferent sumei in tichete cadou?
Va multumim