Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale schimb apartament- garsoniere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

schimb apartament- garsoniere

1. In cazul in care schimb garsoniera si diferenta pe apartament 2 camere se face un singur contract (de schimb) sau se fac doua contracte de vinzare cumparare?
2. Cine achita taxelel notariale si daca se percepe impozit pe "diferenta" ?
Va multumesc
mergeti la un notar si adresati toate intrebarile mentionate. Notarul este in masura sa va precizeze care sunt taxele percepute.
Problema este ca notarul nu "dezvaluie" taxele decit dupa depunerea actelor. Ori eu as vrea sa stiu de ce suma TOTALA trebuie sa dispun daca proprietarul apartamentului solicita garsoniera plus 18.000 euro.Am inteles de la notar ca se platesc taxele raportate la pretul apartamentului de 2 camere plus 25%, pret care presupun ca se gaseste in grila notarilor, la care nu am acces.
Deci de ce bani trebuie sa dispun ca sa inchei actele, sa platesc si impozit pe tranzactie in cazul unui schimb la care eu dau garsoniera plus bani iai ceilalti apartament 2 camere?
Va multumesc
Dupa cum v-a precizat si notarul taxele se percep in functie grila pe care o detine....daca acest notar nu a dorit sa va dea informatiile necesare mergeti la alt notar pt a afla informatiile.
Ca sa va fie mai usor,atunci cand mergeti la un alt notar, va trebuie adresa completa a apartamentului pentru a va face taxele.