avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate danute

Activitate danute

buna ziua revin cu o mentiune satia este nascuta in februarie 1967 si contributib are 37 ani si o luna , multumesc
buna ziua , sotia are 57 ani si 5 luni , vechime 37 ani 1 luna cu toate taxele la zi, la ce varsta se poate pensiona anticipat ? multumesc
buna ziua , sunt pensionar invaliditate gr 3, cu drept de munca 4 ore , pot lucra cu contracte de munca de 4 ore la doua locuri de munca simultan ?(la serviciu si sa spunem la asociatia de bloc ?
va multumesc
buna ziua ,
am si eu o situatie , angajat la o companie cu fonduri extrabugetare , nu am primit salariul cateva luni bune dar sau platit contributiile sociale ,.la ANAF s-a declarat ca am primit slariul complet (mi s-a eliberat adeverinta cu salariu complet si asigurari platite )cu promisiuni ca se vor mai achita din cand in cand?.Este corect ? este legal? ce se poate face in cazul acesta ? se incalca vreo lege ? este de competenta justitiei ?cui sa ma adresez?
va multumesc
buna ziua , am varsta de 59 ani, pensie invaliditate gr.3,31 ani si 7 luni vechime si inca 7 ani si 5 luni program 4 ore( lucrez si in prezent cu contract legat si taxe la zi) conform legii in vigoare , aceats perioada se adauga ca si perioada de contributivitate acum cu noua lege se adauga ceva cand se varecalcula in septembrie ?
va multumesc
buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate 2015 cu o vechime de 31 ani si 4 luni , din 2016 lucrez 4 ore conform legiii in vigoare cu contract si plata cass = taxe, 7 ani , anul acesta inplinesc 60 ani ma pot pensiona anticipat la implinirea varstei de 60 ani ? mi se vor adauga si cei7 ani de cotizatie munciti in grad de invaliditate ? sau vor ramane doar cei 31 ani si 4 luni, va multumesc
buna ziua ,
cu scz. de rigoare , ca bateti campiii pe un subiect simplu , contraziceri si izvoar de DREPT pe o tema simpla , cred ca intrbarea de la care s-a plecat era pusa pt ca sa nu se plateasca cotele pt. administare , deci aici este pb. cat despre drepturi ....., ca este frumos si curat si .... mai subtire , fara bani nu se poate nimic , stim din experienta ca nu vrem sa dam nici un leu dar vrem lux , sa fim rezon , asa ca,,,prea multe vorbe pt nimic
pai...31,6ani+6,8 ani= 38, stagiu minim 35 deci ? sunteti in eroare , cu scuze
Se poate a ți ipat la60 ani,având 39 ani vechime

Carp Mircea a scris:

Pe datele postate rezulta-limita de varsta la 65 ani.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Revin din greșeală am uitat să menționez am vârstă de 59 ani și 2 luno