avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate Christin3

Activitate Christin3

Răspuns la discuția Divort cu minor
Va multumesc frumos pentru raspuns. Multa sanatate si liniste sufleteasca va doresc.
Discuție Divort cu minor
Buna ziua,
Sunt casatorita de 7 ani, avem un copilas de 3 anisori, sotul meu are o amanta de un an si jumatate. In tot acest timp mi-a tot spus ca el s-a incurcat cu aceasta femeie fara sa isi dea seama si ca isi doreste sa revina acasa doar sa isi rezolve probelemele finaniciare cu ea, de 5 luni de zile el nu mai sta acasa nu si-a luat hainele doar o mica parte din ele care erau deja acolo la ea, vine doar in vizita ziua nu chear in fiecare zi. Am uitat sa mentionez ca sotul meu lucreaza in pol.de frontiera si a inventat actiuni de aceea a reusit sa isi ascunda relatia. Eu am aflat de relatia lor de cateva luni dar un timp am astiut ca s-a terminat dar de fapt nu era asa, am continuat ma mintea ca e vorba de problemele nostre financiare si ca deaceea el a tinut de relatia ca ea il mai ajuta cu bani. Avem o sitautie financiara cam rea adica noi am locuit la parintii mei si avem multe rate impreuna pe ambele nume. Salariul lui nu ii ajunge sa acopere ratele, am ramas fara loc de munca si eu momentan sunt in somaj ratele nu mai sunt achitate la zi sunt lasate de 3 luni in urma am avut o masina in leasing dar a fost ridicata de leasing. De cand a plecat de acasa eu am incercat sa imi platesc singura ratele pe numele meu m-au ajutat parintii si am sinchis un credit mai am 2 banci pe numele meu restul sunt pe numele lui, bunuri comune nu avem decat o mobila si maruntisuri, nu prea avem ce impartii. Nu prea e deacrod cu divortul in sensul ca vrea sa isi rezolve problema cu ea si sa se intoarca acasa.
As vrea sa stiu ce sanse am daca inaintez divortul acum sau va trebui neaparat sa am un loc de munca, sa ramana minorul la mine, si cam cat timp va dura divortul daca totusi va vi deacord ptr.ca eu am suferit prea mult in tot acest timp si simt ca nu mai suport va trebui sa fac acest pas el ma tot plimba de pe o zi pe alta ca se intoarce dar de fapt s-a doarme la ea si vine numai in vizita la copil si nu e la prima amanta m-a mai inselat de multe ori doar ca nu am stiut pana acum.
Acum vrea sa plece afara cu contract de munca l-a contactat o firma....dar eu nu am incredere in el ca va termina cu relatia lui extraconjugala si psihicul meu e deja la pamant deaceea as vrea sa stiu cum pot face sa termin acest cosmar.
Va multumesc si va rog sa imi trimiteti un raspuns.
Va multumesc pt raspunsuri si pt sfaturi
Multumesc pentru raspunsuri. Totusi as mai dori sa intreb un lucru: in cazul in care as dori sa merg cu copilul, chiar si pentru o perioada scurta in afara tari la rude , in urma unei separari fara divort legal sau in urma unui divort ce mi-ar necesar in acest caz?
Buna ziua, am si eu cateva intrebari in legatura cu situatia in care ma aflu. Sunt casatorita de 11 ani si avem un copil de 3 ani. Locuim cu parintii mei , iar in momentul de fata eu sunt in somaj. Acum aproximativ un an am aflat ca sotul meu ma insala. In momentul in care am aflat relatia dintre ei exista deja de 2 luni. In urma unei discuti am decis totusi sa incercam sa salvam relatia. Dupa 3 luni insa am aflat ca el nu a incheiat acea relatie nici in acel momentul.In aceasta perioada a gasit tot felul de pretexte pentru a-si justifica iesirile. Dupa asta el , sub pretextul ca nu isi poate incheia relatia din anumite probleme financiare pe care dansa l-a ajutat sa le rezolve si tot a amanat despartirea de aceasta, a mai continuat relatia in jur de jumatate de an. Acum 2 luni el a inceput sa stea la ea mai mult decat acasa si uneori chiar mai multe nopti, venea pe acasa doar cateva ore folosind ca pretext job-ul sau. De copil nu s-a mai ocupat deloc . Dupa ce am aflat ca motivul lipsei lui de acasa din ultima luna era faptul ca persoana cu intretinea o alta relatie credea ca el s-a mutat la ea, i-am spus sa stea acolo sau sa vina acasa cu toate lucruriile de acolo si sa rupa relatia. El a decis sa ramana la ea dar totusi nu si-a luat lucruriile de acasa. Acum vine doar sa viziteze copilul. In cazul unui divort el a spus ca doreste tutela comuna asupra copilului dar insista ca totusi sa nu recurgem la divort pentru ca va termina relatia cu ea dar nu a facut-o nici in momentul de fata. Intrebariile mele sunt: ce sanse am in urma unui divort sa obtin tutela totala a copilului si pe ce baze as putea inainta divortul parasire de domiciliu sau adulter .