avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate andapopa

Activitate andapopa

sunt firme care fac lucrarea respectiva si in baza unei declaratii notariale cum ca cel ce vrea racord la gaz va despagubi proprietarul coloanei.iata,:

[ link extern ]
Răspuns la discuția copertina balcon ultimul etaj
am inteles.dar ma poate obliga ca pe banii mei sa ii fac acoperamant,cum vrea vecinul?

M-am gandit sa ii mai torn o sapa subtire de ciment,eventual cu un ciment hidrizolant...
Răspuns la discuția reparatie parte comuna imobil
Asociatia nu dispune de alte fonduri in cont decat de fondul de reparatii .Putem lua bani doar din fondul de reparatii pt a achita ce nu plateste cel care nu vrea lucrarea.Dar suma ce o avem acolo nu e nici pe departe suficienta sa acoperim ce nu plateste el(ii revine cota parte de plata in jur la 1100 euro).In cat timp de la inceperea lucrarii il putem actiona in instanta pe rau platnic?(lucrarea va dura circa 3 luni)
Răspuns la discuția reparatie parte comuna imobil
multumesc de raspunsuri,inca un sfat doresc ca sa procedam corect:daca se incheie contract cu firma pt executia reparatiei si un proprietar nu vrea sa se execute reparatia,si nici sa plateasca,de unde dam banii firmei ?ramanem daori cu acea firma,ne taram cu rau platncul in instanta si abia apoi putem da firmei datoria?
apartamentul meu e situat la ultimul etaj si am balcon deschis.In timp,desi la pardoseala balconului meu nu se vede nimic,vecinul de la etajul inferior-are tot balcon deschis,se plange ca gaseste bucatele de zugraveala care se desprind din balconul meu si cad la el.Motivul:fiind deschis,si fara acoperamant,balconul meu,in timp,se vede ca prezinta pe undeva fisuri care nu se vad cu ochiul liber pe unde ploaia patrunde ,umezeste tencuiala exterioara si asa se desprind bucatele de zugraveala de pe partea situata deasupra vecinului.Intrebare :ce fac sa nu ma mai streseze vecinul?Am citit ca terasa,respectiv acoperisul balconului de la ultimul etaj e parte comuna.Insa eu la balconul meu nu am asa ceva.Sunt obligata ca pe banii mei sa ii fac acoperamant,cum vrea vecinul?
Răspuns la discuția reparatie parte comuna imobil
Multumesc,am inteles in atributiile lui revine cautarea unei firme si oferte convenabile.Dar pt a incepe aceste demersuri,e sau nu nevoie ca toti proprietarii din imobil sa fie de acord sa se repare partea comuna?daca unu se trezeste ca nu vrea sa se execute reparatia,nu se poate face?Decat cand toti sunt 100 % de acord?
S-a votat in adunare generala-consemnare proces verbal ca repartizarea cheltuielilor pt la reparatia acoperisului de bloc,suma de plata sa se repartizeze in mod egal intre apartamente,nu dupa cota parte indiviza.Daca nu sunt de acord pot fi obligata?Acord dat de 90% proprietari ca vor in mod egal.
Buna ziua,
Pentru lucrare de reparatie generala la fatada imobilului care are toata tencuiala aproape cazuta,(exista si autorizatie de reparatie ) este nevoie de un acord al tuturor proprietarilor din imobil sau e nevoie de acordul majoritatii pentru a se cauta oferte de pret de la firme care sa execute lucrarea.?
Răspuns la discuția Ordonanta presedintiala
cine trebuie sa inainteze actiunea, proprietarul imobilului care trebuie reparat sau constructorul cu care s-a contractat executia lucrarii?
Va rog sa imi dati sfaturile necesare:

Pentru ordonanta presedintiala trebuiesc indeplinite anumite conditii ca sa pot apela la ea?De ce altii apeleaza la instanta si se tarasc multa vreme pentru asa ceva daca exista scurtatura cu ordonanta presedintiala?(cazul in speta este pentru a obtine accesul in curtea vecinului, necesar in vederea executiei lucrarilor de reparatii la calcanul imobilului care este alipit de al lui)