avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate Budacu Dorina

Activitate Budacu Dorina

Multumesc
Buna ziua,
lucrez cu contract pe perioada determinata in invatamant. La 31 august 2016 expira de drept. Am posibiliteatea sa iau un nou post insa tot pe perioada determinata (1 sept 2016-31 aug 2017). In acelasi timp am 2 contracte pe perioada nedeterminata cu 2 ore (in total 4 ore/zi).
Dupa data de 22 august este posibil sa nasc, deci sa intru in concediu pre/post natal, dupa care intentionez sa intru in CCC.
As vrea o lamurire, cum sa procedez, sau mai corect care este modul legal de procedura in acest caz?
Multumesc
Răspuns la discuția pensia de urmas pentru copii
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am facut dosarul celor doua fetite, am fost cu el la casa de pensii, insa acolo mi-au trantit usa in nas, spunand ca mama nu indeplinea conditiile minime pentru a putea beneficia copii de acest ajutor, respectiv 11 ani de vechime in munca. Ceea ce mie mi se pare o aberatie. Daca parintele decedat avea , stiu eu..o varsta de 25-26 ani, copilul ce vina are ca parintele dispare "neanuntat" si ca nu si-a efectuat vechimea in munca?
Cu raspunsul dumneavoastra mi-ati dat acel ceva care imi lipsea, pentru ca legea am citit-o, insa este generala si nimeni nu dorea sa faca mai mult.deja copii au pierdut 2 ani din acest ajutor.
Multumesc inca odata.
Cu stima.
Cine ma poate lamuri, in ceea ce priveste acordarea pensiei de urmas pentru 2 copii a caror mama nu indeplinea conditiile de varsta de pensionare, avea la data decesului 35 de ani, iar ca vechime in munca doar 9 ani. Acesti copii,minori fireste, au sau nu dreptul la o pensie de urmas dupa decesul mamei?

Multumec.
Buna seara,
"Absolventii" de liceu care nu au dat examenul de bacalaureat, sau l-au picat, care insa au diploma de calificare (cl 9-11 SAM) beneficiaza de somaj?
Multumesc anticipat