avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate acristina_70

Activitate acristina_70

Multumesc.
Dar tot nu m-am lamurit in privinta amenzii.......
Daca fratele meu primeste o amenda , sa zicem usturatoare, mama are dreptul sa plateasca impozitul la casa? Cum spuneam mai sus, sunt situatii in care nu poti plati impozitul decat daca ai achitat amenda. Daca ma puteti lamurii in acest caz..... pentru ca stau cu sufletul la gura deoarece nu stiu ce ispravi a mai facut.
Da... asta am inteles, dar daca fratele de exemplu face ceva necugetat si sa spunem ca primeste o amenda... din cate stiu la impozitul pentru casa daca ai vreo amenda nu poti platii impozitul daca nu ai achitat amenda .......... cum este saracie mare, poate ma lamuriti in aceasta privinta, ca nu cumva mama sa nu-si poata plati impozitul si sa ramana fara locuinta. Nu am interese meschine sub nici o forma, ma gandesc doar la ce v-am spus mai sus.
Buna seara.
Am un frate care si-a cumparat un apartament iar cu clauza de habitatie viagera este trecuta mama. Din cate stiu aceasta clauza impune ca proprietarul de drept sa fie mama atat timp cat ea este in viata. Intre timp fratele sa imbolnavit psihic si are momente cand nu are discernamant. Cum as putea sa modific acel act de vanzare-cumparare astfel incat sa nu mai aiba dreptul la apartament, fara a apela la tribunal..... daca se poate face numai prin notariat.
Va mutumesc
Răspuns la discuția carte de munca
Daca aveti adeverinta care demonstreaza ca ati lucrat cele 3 luni si contractul de munca, este in regula. va trebui sa pastrati si sa cereti, preventiv de acum incolo, pe unde veti mai lucra acea adeverinta de vechime si contractul de munca.
De la intai ianuarie nu se mai cer carti de munca, iar pe cartea dvs. trebuie sa existe si un cod de bare aplicat.
Daca acel cod de bare nu este lipit pe cartea dvs. de munca, aceasta trebuie dusa la itm pentru scanare, iar pana in data de 30.06.2011 toate cartile de munca vor fi returnate proprietarilor
Buna ziua.
Am avut un angajat care este plecat din tara si care m-a sunat ca si-a adus aminte ca ar fi batut un bon pe care scria taxa eco, din greseala. Eu nu pun in vanzare pungi dar casa de marcat are si un cod pentru taxa eco. Pe rapoartele lunare de la casa de marcat nu a aparut nimic anormal iar angajatul m-a " amenintat " ca o sa platesc cu varf si indesat .......
Ma poate lamurii si pe mine cineva daca asa este....
Multumesc