avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate Mariaraf

Activitate Mariaraf

Va multumesc foarte mult.
Numai bine,
Maria
Toata aprecierea mea pentru promptitudinea cu care raspundeti.
Mi-ati oferit informatii utile.
Sper sa o rezolv, sa-mi aloc rabdare, nervi si timp, desi ( gandind prin prisma mea, ca om ce a muncit constient si responsabil ani si ani), am urat in viata sa ma lovesc de lipsa de raspundere, indiferenta,neprofesionalism...
Inca o intrebare, va rog, pensia medicala gradul 3, se ia in calcul la stagiul de cotizare?
Va multumesc si-o seara frumoasa!
Maria
Buna ziua,

va multumesc...este vorba de ITM Piatra-Neamt.

Dupa cum gandesc si-ar trebui sa se si intample, as merge la ITM P.Neamt, avand carnetul de munca si...AR TREBUI sa fie obligati sa-mi puna stampila.
Eu, ca angajat mi-am platit la vremea respectiva contributia, angajatorul fiind mare deputat pe atunci, a reusit la "intelegere" cu ITM sa-si inchida firmele.

Imi pare rau ca tocmai acum am intrat aici si-am vazut raspunsul Dvs. si-a trecut ceva timp...la varianta cu petitia....multumesc inca o data.
Numai bine,
Maria
Discuție ITM
Buna ziua,

o intrebare scurta va rog.
La lipsa stampilei ITM in cartea de munca pe o perioada de 4 ani, datand cu 20 de ani in urma, firma nu mai exista si angajatorul la fel, plecat in lume.
Ce solutie exista, pentru ca perioada sa fie validata de Casa de Pensii.
Va multumesc,
Maria
Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns, am avut o perioada in care n-am avut acces aici.
Din ceea ce mi-ati raspuns, nu pot aplica in practica.Eu pe cartea mea de munca nu am viza ITM pentru acei 4 ani...anii sunt trecuti pe cartea de munca cu semnatura , numele si prenumele persoanei in dreptul rubricii ITM...dar, fara stampila.
De la Casa de Pensii mi s-a spus sa merg la ITM ptr.stampila...dar..nu gasesc intelegere.
Asta s-a intamplat acum 20 de ani.
Intrebarea este in aceasta situatie...ce pot face,.trebuie sa ma pensionez cu limita de varsta si imi lipsesc exact acesti ani....va multumesc.

Buna ziua,

am rugamintea ptr.un raspuns ce nu l-am aflat inca, la intrebarea, daca exista modlitatea si sper sa existe, prin care sa se poata plati contributia celor 4 ani ce nu sunt luati in considerare de pe cartea de munca, deoarece firma nu mai exista ( 1994-1998)...evident ca angajatorul de atunci nu a platit...mie ca angajat mi s-a retinut din salar...dar el..nimic ,sa plateasca.
Am pe cartea de munca considerati doar 26 de ani, deoarece cei 4 ani sunt nevalidati.
Ar fi trebuit sa ies la pensie, dar nu pot ca nu am acea contributie de 30 ani(cotizare completa).
Fostul angajator, deputat pe atunci, si-a inchis firmele,s-a refugiat prin Germania, il sun si ma duce cu vorba...
Rugaminte: care este modalitatea si unde se poate plati....ma gandesc ca o solutie trebuie sa existe.
Va multumesc,
Maria
Răspuns la discuția Transfer pensie in alta tara
Exact!...ar scapa din pacate Romania de pensionari ( ca si asa sunt incomozi).:(
Toate bune!
Răspuns la discuția Transfer pensie in alta tara
Buna ziua,
va multumesc ptr.raspuns. In situatia asta, am pensia pe card si-mi este usor. Un francez mi-a dat ideea c-ar fi pensia minima acolo...ma miram si eu de ce-ar fi echivalarea pensiei minime acolo la ei( ce stat ar completa diferenta de pensie, fara sa fi avut contributie in statul respectiv!?). Cine stie ce stie francezul...
O zi frumoasa sa aveti!
Răspuns la discuția Transfer pensie in alta tara
Va multumesc mult ptr.promptitudinea cu care mi-ati raspuns.
Eu am mai stat in Fr la fiica-mea si avand pensia pe card, mi-a fost usor.
Intrebarea mea este, daca dupa acest transfer cu toate formularele completate si trimise, in Fr pensia mea va fi aceeasi, sau este echivalentul pensiei minime din Franta.
Va multumesc,
Maria
Buna ziua,

sunt interesata de un raspuns de la Dvs, referitor la o mama pensionara ce are singura fiica in Franta de 3 ani( plecata cu sotul si copilul ) si, care fiind singura ar vrea sa stea la fiica ei, unde are si adresa de domiciliu.
Intrebarea mea este, ( fiindca am vazut acolo familii ce si-au adus mama), prin ce metoda legislativa, pot sa-mi transfer pensia in Franta, la nivelul minim de acolo.
In asteptarea unui raspuns,
va multumesc si-o zi cat mai buna!
Maria