avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate mar_gul

Activitate mar_gul

Buna ziua.
Solicit indrumare in urmatoarea speta: am emis o factura pro forma pentru inchirierea unui utilaj. Beneficiarul a achitat in avans suma din factura pro forma, dar dupa efecuarea platii a revenit si a renuntat la inchiriere. Va rog sa-mi recomandati cum anume pot proceda, in asa fel incat sa pot returna banii primiti ca avans pentru un serviciu neefectuat si ce documente trebuie sa intocmesc in acest sens. In speranta primirii unui raspuns cat mai urgent, multumesc anticipat.
Buna ziua. Am o intrebare legata de data aplicarii scutirii de impozit pentru o persoana cu certificat de handicap accentuat, eliberat pe data de 5 septembrie 2012. Scutirea de impozit se aplica incepand cu luna septembrie 2012 si care este baza legala? (pentru deducere codul fiscal prevede ca perioada se rotunjeste la luni intregi in favoarea contribuabilului)
Multumesc anticipat.
Discuție declaratia 300
De la 01.01.2012 in declaratia 300 se completeaza obligatoriu 17.1 si 27.1 cu datele din Declaratia 394? Sumele pot fi egale sau mai mari decat cele din randul 17 si respectiv 27. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția rectificativa declaratia 100
Am completat o declaratie 710 cu 0 pe impozit pe profit si 0 pe impozit dividende si da eroare de validare, nu gaseste in declaratia initiala impozit pe profit. multumesc
Va rog foarte mult sa-mi dati o sugestie la urmatoarea problema: in declaratia 100 pe trim 1 2012 am declarat din greseala impozit 0 pe venit din dividende distribuite persoanelor fizice in loc de impozit pe profit 0 datorat de persoane juridice romane. Cum se poate remedia aceasta eroare pe care am descoperit-o la solicitarea unui certificat de atestare fiscala.
Multumesc anticipat