avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate palltina

Activitate palltina

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista posibilitatea sa iau o luna concediu fara plata pentru un "summer school"?
Pe langa aceasta periada mai pot beneficia si de concediul platit de 21 de zile anul acesta?
Mi s-a spus ca daca iau acest concediu nu voi mai avea drept la altul?
Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Concediu medical
Multumesc frumos.
O dupa masa placuta
As dori si eu sa stiu care este procedura pentru plata concediului medical. Nu ma intereseaza cum se face dosar etc ci daca eu trebuie sa astept pana primeste angajatorul banii de la stat sau el este obligat ca la ziua de salariu sa ma plateasca normal (% aferent concediului)?

Va multumesc anticipat
Discuție Succesiune
Buna ziua.
Sper ca cineva imi poate da un sfat legat de o succesiune pe care dorim s-o deschidem. Inca nu stiu care procedura s-o aleg: instanta sa u notar.
Bunicul meu a murit acum 21 de ani, bunica de 4 ani. Cei doi erau proprietarii unei case. Au avut trei copii. Unu din copii a murit anul trecut si pana atunci a locuit la aceea casa. Deci au ramas cei 2 frati, care sunt de acord cu succesiune. Intrebarea mea este daca stiti cumva care ar fi taxele pentru aceasta procedura, si care procedura ar fi mai ieftina. Am inteles ca dupa cei 21 de ani ar trebui platit mai mult, dar habr n-am cum se calculeaza.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.