avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona19

Activitate Ramona19

Răspuns la discuția Persoane la intretinere
Buna ziua, am si eu o nelamurire...seful de scara locuieste impreuna cu sotia lui...dar din luna decembrie 2010 pana in ziua de azi apare la cheltuieli o singura persoana. Am intrebat la asoc de proprietari cum se face ca la dansii apar o singura pers. desi locuiesc amandoi, toata luna, nu sunt plecati, sunt pensionari...am primit raspuns ca el(seful de scara) completeaza un tabel cu cate persoane locuiesc in luna respectiva...acest tabel ajunge la asoc de prop. si ei dupa acest tabel impart cheltuielile, pe ei nu ii priveste aceasta problema. Nu m-ar deranja pentru ca fiecare avem apometre, contor de gaz...si restul .....dar in schimb avem sume foarte mari de platit la pierderi de apa, care la noi sunt calculate pe nr. de persoana si nu imi convine ca acesta desi locuind aici nu contribuie la plata acestora...cum nu contribuie nici la curatenie,salubritate si chelt. adm. gosp.
Cui ma pot adresa mai departe pentru aceasta problema???
Da, ma scuzati nu m-am exprimat bine, au construit un acoperis deasupra intrarii in scara, iar intrarea este sub geamul camerei. Sper ca acum sa fiu inteleasa si da ma deranjeaza pentru ca o sa faca galagie cand ploua, indiferent cat de estetic ar fi.
Nu vreau sa fiu rea, dar daca se face ceva as dori sa fiu consultata nu sa aflu de la vecini ce se intampla si sa se faca ca la carte, cu autorizatie si restul, daca tot am aflat multumita dvs. ca este nevoie de asa ceva.
Va multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri, cu siguranta imi vor fi de folos.
O zi buna tuturor!!!
Buna ziua,
locuiesc la bloc, la etajul 1/4 si am o problema cu seful de scara care a decis sa faca un acopris deasupra casei scarii,acesta fiind sub geamul camerei mele cu care nu sunt de acord nici eu nici altii locatari ai blocului. Dansul spune ca exista o lista, care nu vrea sa mi-o arate, din care rezulta ca au semnat mai mult de 11 persoane pentru aceasta constructie.
Intrebarea mea este daca are voie sa faca acest lucru, de fapt deja l-a facut,fara autorizatie de constructie de la primarie sau proiect???
Si ce mai pot face in cazul acesta sau cui ma pot adresa pentru o plangere???
Si daca este legal sa puna aceasta constructie din cadru metalic si plexid sub geamul camerei mele???, fiind proprietar al acestui apartament.
Va multumesc pentru raspuns si va doresc o zi buna!!!