avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Activitate nicol19790630

Activitate nicol19790630

Răspuns la discuția drept civil
va multumesc pentru raspuns...
Răspuns la discuția in caz de divort
buna,,,,scuzati-ma ca intervin , si eu sunt divortata de anul trecut din vara , pe atunci nu era legea asta care este acum in vigoare cu , custodia comuna si copiii sunt doar in custodia mea ,. acum din cate stiu la custodia comuna ambii parinti trebuie sa fie deacord si sa se consulte in tot ce priveste minorul,,,,deci d-voastra o sa aveti custodia comuna dupa legea de acum , si daca veti dorii sa luati copilul la d-voastra in alta tara si sotul sau fostul sot nu este deacord nu primiti semnatura sa il puteti scoate din tara, tot la el ramane,,,,,
Răspuns la discuția drept civil
deci , parintii prietenului meu si-au vandut apartamentul si au cumparat un alt apartament pe care l-au trecut pe numele fiului lor si al sotiei lui , deci prietenul meu si sotia lui au contractul de vanzare-cumparare pe numele lor , dar il au cu uzufruct viager pentru parintii lor care au dat bani pe acest apartament,,,,acum daca el a divortat si fosta sotie este plecata din tara de aprox 2 ani, el doreste sa faca cumva prin partaj sau alte modalitati posibile sa o scoata de pe contract ,iar despre rata care au luat-o in timpul casniciei lor pentru bunuri in apartament si cheltuielile de intretinere(cablu, internet ,gaz, etc.) pe care le-am mentionat sunt toate achitate de catre el , ea nu contribuie cu nimik la acestea,,,,,este vorba despre un apartament cu 2 camere si bucatarie , la mansarda,,,,,,cam cat ar costa partajul daca se decide sa recurga la aceasta modalitate,,,,,sper ca am fost mai explicita de data aceasta....va multumesc
totusi , judecatorul l-a obligat sa plateasca o pensie lunara de intretinere in cota de 1/3parte pt ambii minori,raportata la venitul minim pe economie, de la data introducerii actiunii....

precizez ca fostul sot era deja retinut cand am divortat si a fost obligat la plata pensiei pt copii

Răspuns la discuția drept civil
imi puteti explica ce este medierea si cam cat timp dureaza....multumesc
daca , fostul sot aflat in detentie nu isi achita datoria de a platii pensia de intretinere la copii , ce se intampla,,,,,nu exista lege pentru acest lucru? ce trebuie sa fac in acest caz?
Discuție drept civil
pun intrebarea in numele unui prieten,,,,,el este divortat de aproximativ 1 an si jumatate de sotia lui care l-a lasat cu un copil de 4 ani si a plecat in spania cu un alt barbat,,,inca nu au facut partaj la bunuri , ea spune ca doreste ca partea ei din apartament sa o dea copilului care acum are 6 ani... este posibil sa treaca partea ei pe copil acum? sau daca imi puteti da un sfat cum se poate face un partaj intr-un timp mai scurt si sa nu coste foarte mult,,,,,a si are si rata si celelalte cheltuieli pe numele lui, iar apartamentul l-au cumparat parintii lui ,contractul este pe numele amandurora , dar nu au voie sa il vanda cat parintii care le-au cumparat apartamentul sunt in viata....va rog frumos un raspuns,,,,multumesc
multumesc pt raspuns,,,lucreaza la penitenciar arad la sala de sport, insa a optat pentru puncte care le foloseste la scaderea zilelor de pedeapsa:(
sotul in detentie, este obligat sa plateasca pensia alimentara la 2 copii,,,in conditia in care nu are nici un venit si nu are cu ce sa plateasca aceasta pensie ,si din cei 20 ani de detentie pe care ii are a ispasit doar 3 ani,, copiii raman fara aceasta pensie care este dreptul lor?
am inteles ce trebuia , va multumesc.....