Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea unui imobil in timpul unui proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea unui imobil in timpul unui proces

imi poate raspunde cineva daca este legala vanzarea imobilului in timpul unui proces penal
In cadrul procesului penal existent sunt si persoane care s-au constituit "parti civile"? Care este infractiunea pentru care s-a dispus trimiterea in judecata? (poate avea relevanta)
deci , casa in care inca mai locuiesc am vandut-o socrului meu in timpul procesului sotului meu care era arestat pentru viol minora , viol de domiciliu si crima cu premeditare......eram nevoita a o trec pe numele socrului meu deoarece partea vatamata cerea daune morale in valoare de 30000 euro si fiindca nu dispuneam de acesti bani, avocata ne-a sfatuit sa vindem casa pentru a nu ni se pune sechestru pe casa....casa era trecuta pe numele meu si al sotului meu,,,,, acum eu doresc sa divortez si fiindca avem si 2 copii minori de 4 si 11 ani iar eu nu am casa si nici servici cu ce sa intretin copiii ,(acum ne intretinem din 800 ron , bani pe care socrul meu mi-i acorda pentru a creste copiii) ma gandesc cum as putea sa fac sa pot divorta si sa nu afecteze copiii mai precis sa raman fara ei,,,,mentionez ca socrii nu doresc tutela lor,,,stiu ca ii ingrijesc bine si sunt de parere ca , copiii trebuie sa creasca langa mama..................doresc sa imi refac viata pentru ca am doar 31 ani si o viata inainte dar , doar divortand o sa pot,,,,am nevoie de sfaturi cum as putea sa fac,,,,,multumesc
Situatia este cu adevarat complicata...Actul de vanzare-cumparare poate fi atacat, dar nu stiu care ar fi sansele sa obtineti anularea acestuia, in conditiile in care cu siguranta acesta este incheiat in forma autentica, respectand toate cerintele impuse pentru valabilitatea sa (bun, pret, etc..). Presupunand totusi (prin absurd) ca veti reusi anularea actului si reintoarcerea bunului in patrimoniul dumneavostra, aceasta va fi supus partajului in cazul in care veti divorta, el fiind in egala masura propietatea sotului...
Avand in vedere si faptul ca singurul dumneavostra sprijin financiar este cel dat de socrii (cei 800 ron dati luna de luna), nici nu vreau sa-mi imaginez reactia lor cand vor vedea ca ii actionati in judecata..:(
Cu siguranta situatia dumneavoastra este regretabila si-mi pare rau ca nu va pot ajuta cu mai multe sfaturi, informatii...
Astept si eu cu nerabdare opinii mai avizate si sfaturi mai indreptatite de la personal specializat in astfel de probleme...
Succes
Socrul poate sa doneze imobilul copiilor dvs , respectiv nepotilor lui.
In caz ca nu s-a dispus instituirea de sechestru dar vanzarea s-a efectuat nu trebuie sa va face-ti griji in privinta actului de vanzare cumparare.
multumesc pentru raspuns , eu nu doresc sa actionez in judecata pe socrii , casa stiu ca oricum ramane la copii , doar ca am auzit de la alte persoane , ca in situatia mea un astfel de contract de vanzare se considera nul daca se demonstreaza ca este facut in timpul procesului de judecata.......si m-ar ajuta cat de cat la procesul de divort