Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea unui imobil in timpul unui proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea unui imobil in timpul unui proces

imi poate raspunde cineva daca este legala vanzarea imobilului in timpul unui proces penal
Daca nu se urmareste prejudicierea partilor civile din dosar prin provocarea unei stari de insolvabilitate este legala. Partile civile pot interpreta vanzarea ca pe un act fraudulos care vine in dauna intereselor lor ceea ce le da dreptul sa promoveze o actiune civila prin care sa ceara nulitatea vanzarii. Daca vor face dovada faptului ca dvs. ati intentionat sa va provocati o stare de insolvabilitate actiunea se va admite si contractul de vanzare va fi declarat nul de catre instanta. In acest fel partile civile din dosarul penal vor putea obtine despagubirile pe care le-au primit prin hotararea penala prin executarea imobilului ce va apartine. Sper ca v-am lamurit.
am inteles ce trebuia , va multumesc.....