avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate bocai

Activitate bocai

Răspuns la discuția Salariu in CIM
este mentionat ca salariul de baza brut lunar este de 1556 lei si salariul de baza brut lunar este de 1329 lei.iar la sporuri ca se acorda spor pentru lucru in zilele libere si spor de fidelitate . fara a fi mentionat nimic altceva.
Discuție Salariu in CIM
M-am angajat de curand si in CIM am trecute doua salarii: salariul de baza 1329 lei si salariul brut care este mai mare 1556 lei. Mi s-a explicat ca diferenta este pentru orele lucrate sambata (sunt obligatorii de lucrat 2 sambete pe luna cate 7 ore) Cum este corect? Pentru orele suplimentare lucrate in sarbatorile legale sau peste program care salariu va fi folosit ?
Va multumesc inca o data pt precizari.Ati fost singura care mi-a raspuns la intrebare, care intr-adevar se referea la faptul daca sunt sau nu obligat sa fiu angajat.
Restul si-au dat doar cu parerea, si o parere neavizata din pacat, la majoritatea.
Multumesc inca o data si o seara buna!
Discuție COD CAEN CORECT
Va rog un raspuns legat de cod caen corect, respectiv codul declarat ca principal este 4711-Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun.
Activitatea pe care vreau sa o desfasor este de vanzare cu amanuntul de produse din carne si lactate, uleiuri alimentare, paste fainoase, sosuri, dulciuri, toate import italia (le achizitionez direct din italia)
mai am nevoie si de alt cod pt activitatea de achizitii intarcomunitare(import)?
codul 4711 e corect sau ar trebui un cod din grupa 472 Comert cu amanuntul al produselor alimentare, bauturilor si al produselor din tutun, in magazine specializate, eventual 4729

multumesc
multumesc mult=D>
Sunt asociat si administrator al firmei proprii, cu activitate de comert cu amanuntul produse alimentare.
Pot sa prestez activitatea de vanzator fara sa fiu angajatul firmei? Firma e platitoare de imp pe profit, deci nu e obligata sa aiaba angajati.

Multumesc
buna

poate ma ajuta cineva...
pt a infiinta pfa avand ca domeniu productia de sapunuri handmade ce calificare trebuie?
sunt absolventa de stiinte economice:(

multumesc
multumesc
inca o intrebare, pentru asistare trebuie vreun document de la autoritatea tutelara?
dar pt autorizatie , daca banii sunt ai parintilor nu ai minorului, atunci care sunt documentele?
merci
In vederea inchirierii imobilului detinut de un minor in varsta de 15 ani, ce documente sunt necesare si daca minorul poate semna contractul de inchiriere.La fel si pentru obtinerea unei autorizatii de constructie (extindere)