Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu in CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu in CIM

M-am angajat de curand si in CIM am trecute doua salarii: salariul de baza 1329 lei si salariul brut care este mai mare 1556 lei. Mi s-a explicat ca diferenta este pentru orele lucrate sambata (sunt obligatorii de lucrat 2 sambete pe luna cate 7 ore) Cum este corect? Pentru orele suplimentare lucrate in sarbatorile legale sau peste program care salariu va fi folosit ?
In c.i.m. se trece salariul brut lunar plus sporurile care se acorda.
este mentionat ca salariul de baza brut lunar este de 1556 lei si salariul de baza brut lunar este de 1329 lei.iar la sporuri ca se acorda spor pentru lucru in zilele libere si spor de fidelitate . fara a fi mentionat nimic altceva.
In speta, salariul de baza brut lunar este de 1556 lei si se compune din salariul de baza brut lunar plus sporuri.