avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate dani1dani

Activitate dani1dani

Răspuns la discuția donatie sau asa ceva
Excelenta idee. Multumesc
Răspuns la discuția donatie sau asa ceva
Cum am zis, avem fiecare jumi/juma dupa succesiune. Daca fac contract de vanzare-cumparare, din cate stiu, trebuie ca fratele meu sa-mi ofere un pret real. Deci daca apartmentul e sa zicem 40000, trebuie sa imi dea 20000. Eu nu vreau bani de la el, de aceea ma gandeam la donatie. (Mentionez ca sotul meu e de acord cu asta si nu putem avea copii. )
E posibil? Sau putem face contract de vanzare-cumparare fara sa trebuiasca sa-mi dea fratele meu bani?
Răspuns la discuția donatie
- In cazul vanzarii-cumpararii ii dau notarului un onorariu obisnuit (ca in cazul succesiunii) sau mult mai mult?
- impozitul catre stat (de trei ori mai mare) il achita tot notarul, sau trebuie sa merg eu sa-l platesc in alta parte?
Răspuns la discuția donatie
- Nu pot sa am copii. Dar daca as infia, donatia s-ar revoca automat?
- Daca fac contract de vanzare-cumparare, trebuie sa imi dea fratele meu bani pentru jumatatea lui din apartamentul parintilor? Repet, nu vreau bani de la fratele meu. De aceea m-am gandit la donatie.
Răspuns la discuția donatie
Donatia trebuie facuta la notar; trebuie platit doar notarul sau depinde de valoarea pe care i-o donez? (depinde de valoarea apartamentului?)
Răspuns la discuția donatie
Nu avem copii. Sotul meu e de acord sa-i lasam fratelui meu totul.
Răspuns la discuția donatie
In cazul unei vanzari-cumparari, trebuie sa fie un pret real; nu vreau bani de la el.
Cel mai bine ar fi cu donatie, adica eu inteleg prin donatie ca apartamentul, etc o sa fie pe numele lui; inteleg bine?
Discuție donatie
Buna

Parintii mei au murit anul trecut. Am facut succesiunea cu fratele meu, avem fiecare jumi/juma. Vreau sa ii las fratelui meu jumatatea mea: apartamentul care a fost al parintilor mei, masina, etc. Pot sa-i fac o donatie, sau trebuie vanzare-cumparare? Sau poate este o alta solutie?


Buna

Parintii mei au murit anul trecut. Am facut succesiunea cu fratele meu, avem fiecare jumi/juma. Vreau sa ii las fratelui meu apartamentul care a fost al parintilor mei, masina, etc. Pot sa-i fac o donatie, sau trebuie vanzare-cumparare? Sau poate este o alta solutie?