avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate francisk

Activitate francisk

Am achizitionat un covor dintr-un magazin de covoare. Cand am ajuns acasa am constatat ca produsul este prea mic si am hotarat sa-l returnez. Am incercat sa returnez produsul, dar conform regulilor magazinului acestia nu returneaza banii ci doar schimba produsul. Intrebarea mea este daca legea ii obiliga pe comercianti sa returneze banii consumatorului in daca acesta este returnat decurs de cateva zile (2 zile, in cazul meu) sau aceasta lege este valabila doar la achizitionarea produselor online?
Multumesc!
Răspuns la discuția Punctaj suplimentar - recalculare
In decizia de pensie, la litera G sunt mentionate urmatoarele puncte:
1. Nr. puncte realizate: 44.95955
Nr. puncte conf. Legii nr. 218/2008: 7.79896
2. Punctajul mediu anual 1.50739
Valoarea punctului de pensie: 697.50
Multumesc
Am fost pensionat la data de 27.11.2008. Urmatoarele date au condus la stabilirea drepturilor de pensie: varsta: 58 ani 6 luni, stagiul complet de cotizare (conf. Lg.19/2000) 35 ani; total stagiu de cotizare realizat 50 ani 5 luni 13 zile, din care:
- sector de stat [CFR] (gr. I 3 ani, 1 luna; gr. II 29 ani 8 luni; conditii normale 7 ani 5 luni)
- stagiu asimilat 1 an 3 luni
- stagiu aferent gr. I si II 8 ani 9 luni
- stagiu suplimentar 11 luni
Conform recalcularii pensiilor pentru persoanele care au desfasurat activitati in grupa I si a II-a de munca, eu nu beneficiez de punctaj suplimentar. De ce? Este corect?
Multumesc!