avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Florin7801

Activitate Florin7801

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna ziua
Pentru un autoturism inmatriculat in iulie 2011 pot cere restituirea taxei auto?
As dori un model de cerere sau un model de actiune in instanta.
Am si eu aceeasi problema.Detin o inteprindere individuala ce are ca obiect de activitate-apicultura.
Cum evidentiez in contabilitate produsele apicole (miere, polen, ceara) recoltate in stupina?
In registrul de incasari si plati se inscriu efectiv doar sumele de bani inasate si platite?La sumele platite se inscriu facturile achitate pt bunuri cumparate?
daca am achizitionat un bun (o lada de stup sau o centrifuga) unde o inregistrez, in registrul inventar sau in cel de incasari si plati?
Daca produsele obtinute sunt comercializate in cantitati de 1-2kg la diferite intervale de timp (nu zilnic) ce intocmesc pt vanzare?In acest caz nu am casa de marcat.
Daca comercializez cantitati mari peste 10 kg pot vinde pe factura?

Răspuns la discuția contabilitate apicultura
Am si eu aceeasi problema.
Cum evidentiez in contabilitate produsele apicole (miere, polen, ceara)?
In registrul de incasari si plati se inscriu efectiv doar sumele de bani inasate si platite?La sumele platite se inscriu facturile achitate pt bunuri cumparate?
daca am achizitionat un bun (o lada de stup sau o centrifuga) unde o inregistrez, in registrul inventar sau in cel de incasari si plati?
Daca produsele obtinute sunt comercializate in cantitati de 1-2kg la diferite intervale de timp ce intocmesc pt vanzare?In acest caz nu am casa de marcat.
Daca comercializez cantitati mari peste 10 kg pot vinde pe factura?