Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate inteprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate inteprindere individuala

Am si eu aceeasi problema.Detin o inteprindere individuala ce are ca obiect de activitate-apicultura.
Cum evidentiez in contabilitate produsele apicole (miere, polen, ceara) recoltate in stupina?
In registrul de incasari si plati se inscriu efectiv doar sumele de bani inasate si platite?La sumele platite se inscriu facturile achitate pt bunuri cumparate?
daca am achizitionat un bun (o lada de stup sau o centrifuga) unde o inregistrez, in registrul inventar sau in cel de incasari si plati?
Daca produsele obtinute sunt comercializate in cantitati de 1-2kg la diferite intervale de timp (nu zilnic) ce intocmesc pt vanzare?In acest caz nu am casa de marcat.
Daca comercializez cantitati mari peste 10 kg pot vinde pe factura?

daca ai II (impunere in sistem real,nu la norme de venit),la infiintare,trebuia sa iei tipizate,chitantiere si facturi,apoi registrele obligatorii,registrul de incasari si plati,registrul inventar si registrul unic de control;ce recoltezi din stupina trebuie sa si vinzi,pentru ce vinzi intocmesti factura si chitanta,inclusiv pentru incasarile prin banca,aferente activitatii tale;pentru ce achizitionezi,iei chitante,facturi,bonuri fiscale(atentie la bonuri fiscale fara factura faci receptie ca sa aibe calitate de document justificativ);pe astea le treci in registrul de incasari si plati,in mod cronologic.