avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate negomir

Activitate negomir

Răspuns la discuția autorizatie de constructie
certificatul de urbanism l-am obtinut in data de 17 iunie 2008,dar proiectantul pe care l-am platit si cei de la primarie mi-au spus ca este toul in regula si ca pot chiar incepe lucrarea pana cand finalizez actele(obtinere avizelor).
eu nu cunosc legile si puteau de atunci sa-mi spuna ca exista acea lege cu 90cm in spatele casei pana in gardul vecinului.
de ce m-au incurajat,mi-au dat voie si chiar m-au lasat sa termin lucrarea?
de ce nu mi-au dat amenda?de ce nu mi-au spus de legea aceea decat dupa ce am luat toate avizele atunci cand am depus toate avizele prevazute in certificatul de urbanism?actele le-am depus in septembrie2008 pentru autorizatia de constructie si ei au spus ca o data si o data o sa-mi dea autorizatie dar sa am rabdare.au trecut 3 ani de atunci si nu se intampla nimic si acum mi-au spus ca s-ar putea sa mai treaca inca vreo 3 ani.
acordul vecinului nu am sa il obtin niciodata.
credeti ca as castiga in instanta?sa se constate ca acea cladire exista si ca nu am nici o plangere scrisa sau nu am nici o amenda in acest sens?

credeti ca daca as merge in instanta pentru obtinerea unei autorizatii de constructie ,pentru o cladire pe care am ridicat-o acum 3ani, as castiga?
mentionez faptul ca nu am primit in tot acest timp nici o amenda si nici o plangere scrisa din partea cuiva.
autorizatie nu mii s-a dat deoarece nu am pastrat 90cm de la gardul vecinului.
fiind extindere de locuinta am mers pe aceeasi linie cu casa veche care este la 65cm.
Răspuns la discuția autorizatie de constructie
avizele le-am luat asa cum am spus si in subiect.
dar totusi de ce nu nii s-a spus de la bun inceput ,de cand ne-au eliberat certificatul de urbanism, ca exista acea lege locala si m-au asigurat ca nu sunt probleme?
de ce nu mii s-a dat amenda in tot acest timp?
buna seara,

am si eu o problema si nu stiu cum o pot rezolva.
in urma cu 3 ani, in anul 2008, in luna iunie am obtinut un certificat de urbanism pentru o extindere de locuinta.
am intrebat daca pot construi pana termin cu toate avizele si am avut acordul verbal din primarie ca "da datii drumul la lucrare ca oricum sunteti in regula".
dupa obtinerea avizelor, in luna septembrie cand ne-am dus sa depunem actele pentru obtinerea autorizatiei,nii s-a spus tot verbal ca nu suntem in regula pentru ca exista o lege locala cum ca nu avem 90cm de la gardul vecinului.actele s-au oprit in primarie si in luna februarie 2009 in urma unei cereri de-a noastra sa nii se raspunda de ce nu ni se elibereaza autorizatie de constructie au venit acasa si ne-au adus dosarul si bineinteles si raspunsul scris trimis prin posta.
Eu as dori sa va spun ca in tot acest timp eu am terminat extinderea, nu am primit nici o amenda si nici nu am reclamatii scrise.
ce mai pot face in acest caz sa pot intra si eu in legalitate?nu pot baga nici gaze si nici nu pot avea lumina acolo.

va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra!