Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatie de constructie

buna seara,

am si eu o problema si nu stiu cum o pot rezolva.
in urma cu 3 ani, in anul 2008, in luna iunie am obtinut un certificat de urbanism pentru o extindere de locuinta.
am intrebat daca pot construi pana termin cu toate avizele si am avut acordul verbal din primarie ca "da datii drumul la lucrare ca oricum sunteti in regula".
dupa obtinerea avizelor, in luna septembrie cand ne-am dus sa depunem actele pentru obtinerea autorizatiei,nii s-a spus tot verbal ca nu suntem in regula pentru ca exista o lege locala cum ca nu avem 90cm de la gardul vecinului.actele s-au oprit in primarie si in luna februarie 2009 in urma unei cereri de-a noastra sa nii se raspunda de ce nu ni se elibereaza autorizatie de constructie au venit acasa si ne-au adus dosarul si bineinteles si raspunsul scris trimis prin posta.
Eu as dori sa va spun ca in tot acest timp eu am terminat extinderea, nu am primit nici o amenda si nici nu am reclamatii scrise.
ce mai pot face in acest caz sa pot intra si eu in legalitate?nu pot baga nici gaze si nici nu pot avea lumina acolo.

va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra!
aveti posibilitatea sa contestati in instanta raspunsul dat de primarie.
problema dvs este una complexa.astfel, din cele relatate chiar de dvs, in ceea ce priveste obtinerea autorizatiei efective de extindere a fost doar una"verbala".stimate domn, asa ceva nu rezida!!!
practic, dvs ati demarat o constructie fara a avea absolut toate avizele si autorizatiile prevazute exprers de lege.
In acest context, primaria poate sa solicite demolarea respective constructii.Nu este o gluma asadar. ar fi bine sa antamati un avocat care sa va reprezinte interesele. pot sa va stau si eu la dispozitie.
avizele le-am luat asa cum am spus si in subiect.
dar totusi de ce nu nii s-a spus de la bun inceput ,de cand ne-au eliberat certificatul de urbanism, ca exista acea lege locala si m-au asigurat ca nu sunt probleme?
de ce nu mii s-a dat amenda in tot acest timp?