avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate blondyna_81

Activitate blondyna_81

Răspuns la discuția program de lucru conform CIM?!
Am inteles...Dar faptul ca eu sunt si sofer pana la sediile clientilor si de cand ajung pana cand termin programul de lucru prestez activitatea pentru care sunt incadrat este corect?Mai concret pana la sediul clientilor sunt sofer iar de cand ajung acolo pana la terminarea prorgamului de lucru prelucrez arhiva.
Răspuns la discuția program de lucru conform CIM?!
Din moment ce eu ma deplasez cu masina angajatorului catre sediile clientilor sai asta nu inseamna ca ma aflu la dispozitia angajatorului...ca doar in interesul lui ma deplasez ...?Multumesc.
Răspuns la discuția program de lucru conform CIM?!
''Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare''.Din moment ce eu ma deplasez cu masina angajatorului catre sediile clientilor sai asta nu inseamna ca ma aflu la dispozitia angajatorului...ca doar in interesul lui ma deplasez ...?Multumesc.
Lucrez in cadrul unei societati ce isi desfasoara activitatea conform contractului individual de munca la sediile firmei sau la sediile clientilor, programul de lucru stipulat in contract fiind 8-16 (8 ore).Sunt situatii in care sediile clientilor se pot afla si la distante de peste 100 km eu plecand de la sediul firmei angajatoare la ora 7 dimineata si ajungand la clienti la ora 9.Imi desfasor activitatea pana la ora 16 dupa care ma reintorc la sediul firmei angajatoare.In aceste conditii sunt respectate cele 8 ore de lucru mentionate in contractul meu tinand cont ca ora la care ajung la firma angajatoare este 18.Drumul parcurs dus intors este de aproximativ 4 ore.Este corect ca angajatorul sa imi ceara sa prestez 8 ore de la ora la care am ajuns la sediul clientului tinand cont ca eu ma deplasez in locatia respectiva in interesul sau?!Multumesc.
Discuție buna ziua
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie.Pe data de 15 .02.2011 tatal meu a decedat detinand pe numele lui data aceea un leasing auto si mai avand de platit inca o perioada de 2 ani de zile din acest leasing.La acest moment atat eu cat si restul membrilor mostenitori(mama si fratele meu) ne aflam in imposibilitatea de a achita ratele lunare .Ar insemna sa nu mai avem cu ce sa supravietuim.Va rog un sfat .Ce putem face in aceasta situatie?Va multumesc.