avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Activitate fogorosionel

Activitate fogorosionel

Ok, va mulțumesc foarte mult pentru răspuns! Va doresc sărbători fericite!

Cornel Vasile a scris:

Actiunea in instanta este calea pe care ar trebui s-o urmati dvs.

Ok multumesc!, dar in salariul de incadrare de 3749 este inclusa si vechimea de 25% iar coeficientul de 1,54 % nu rezulta.....Mentionez ca in data de 01.01 2020 am avut coficietul de 1,62 si a fost scazut la 1.54 datorita faptului ca am sprijinit alt candidat independent la primarie comunei. O razbunare! Va multumesc pentru intelegere! Care este cadru legal si ce demersuri trebuie sa urmez pentru a recupera sumele ce mi se cuvin!
Multumesc pentru raspunsul acordat! Fluturasi nu am primit, decizi nu am primit de cand am fost angajat, salariul de incadrare este 3749 lei, indemnizatie hrana 347, vechime 25% salariul brut 4096 cu 23 zile lucrate luna martie 2023, Dupa calculul facut de mine cu un brut de 4096 lei , m-au incadrat cu min. pe economie. Indicele de profesie am verificat pe net este de 1.54 la un casier de comuna cu contract individual. dar baronii locali nu respecta,...ei sant mai presus decat legea
Ok, o sa solicit în scris comunicarea deciziei, Va mulțumesc pentru sfat!

Cornel Vasile a scris:

De ce nu solicitati in scris comunicarea deciziei ? .. acolo se vede cum ati fost incadrat .. la ce Primarie lucrati, este secret ????

Dupa toate modificarile nu am primit nici o decizie de stabilire a salariului, nu primim fluturas salariul de incadrare este de 3749 lei, Dupa cum reiese din salariul de incadrare s-a acordat la minimul pe economie doar vechimea de 25%
La casierie după norma de incadrare a unui casier cu contract individual de munca din 2004 a fost stabilita cu un coeficient de 1,54 dar Primariinu se prea respecta...
Atunci care este salariul minim pe tara în 2023 brut și net cu o vechime în munca de 40 ani Va mulțumesc! Ca referent cu contract de munca individual trebuia sa am un indice de 1,54, dar vedeți d-voastra în România legile șunt făcute ca să poata fi încălcate......

gi-jane2 a scris:

pai de unde sa stim domnu " pe ce salariu sunteti angajat ?

Nu am primit nici o decizie.

Cornel Vasile a scris:

Dupa fiecare modificare a salariului pentru bugetari , nu ati primit decizie de stabilire a salariului ? Acolo scrie salariul brut.

Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! Sant angajat ca referent( casier ) la Primarie cu contract individual de munca din anul 2004. Am o vechime pe cartea de munca de 40 ani si 8 luni lucrati efectiv (25% vechime) Care este salariu net pe care trebuie sa-l incasez? ! Va multumesc!
Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Actiune in instanta sau apelarea la mediere.