avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Simon Nelli Intreprindere Individuala

Activitate Simon Nelli Intreprindere Individuala

Răspuns la discuția achizitii publice
Din ce am inteles , ordonatorul de credite a fost primaria. Cine a facut receptia lucrarii in baza caruia ati efectuat plata?
Se ia in considerare valoarea initiala a contractului.Deci se poate suplimenta cu 20 % din aceasta valoare plus valoarea notei de renuntare.
Art. 19. - Autoritatea contractanta are dreptul de a achizitiona direct produse, servicii sau lucrari, in masura in care valoarea achizitiei, estimata conform prevederilor sectiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depaseste echivalentul in lei a 15.000 euro pentru fiecare achizitie de produse, servicii sau lucrari. Achizitia se realizeaza pe baza de document justificativ, care in acest caz se considera a fi contract de achizitie publica, iar obligatia respectarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta se limiteaza numai la prevederile art. 204 alin. (2).
Răspuns la discuția Achizitii
Multumesc! La ce aliniat se incadreaza?
Discuție Achizitii
Un spital privat, dar care utilizeaza fonduri publice are obligativitatea respectarii OUG 34/2006?
Buna ziua!
Am fost angajata la o anumita Autoritate Contractanta in functia de sef birou achizitii.In urma unor neintelegeri in ceea ce priveste atributiunile de serviciu, a restritrictionarii de catre conducerea untatii al acestor atributiuni am inaintat demisia din functia detinuta.Mi au pus in vedere ca sa mi retrag demisia, si ca nu exista functie de executie pentru mine. Cu toate ca in normativele in vigoare al ministerului sanatatii pentru acasta activitate sunt prevazute un numar de 5 posturi.Din cele 5 persoane angajate unul si a depus demisia urmand sa plece din 09.03.2011, alta intra in concediu prenatal din data de 14.03.2011.Totusi mi s a desfacut CIM conf art 79 CM fara preaviz. Am vre o sansa de castig daca contest faptele relatate in justitie?
Multumesc