avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate luciapopp

Activitate luciapopp

Răspuns la discuția Persoana fizica independenta
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna ziua,
am fost la anaf sa ma interesez de obligatiile declarative ale sotului meu si eventual sa depun decl. unica si plata amenzii pt intarziere si mi-au spus ca nu trebuie sa declare nimic , obligatia revine in exclusivitate clubului.
Răspuns la discuția Persoana fizica independenta
Buna ziua,
Va multumesc pentru informatii. Imi sunt foarte utile in aceasta situatie.
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti asupra unei probleme legate de sotul meu:
In perioada oct. 2017 -31.10.2018 a lucrat in calitate de antrenor cu CIM la un Club sportiv subventionat. Incepand din luna noiembrie 2018, Clubul le-a impus antrenorilor (spun ei in bz. OUG 25/2018), sa denunte CIM, sa obtina calitatea de PFI si sa continue activitatea in baza unui contract de activitate sportiva, plata lunara facandu-se in baza facturii emise de antrenor.In data de 28.11.2018 sotul meu a obtinut CIF-ul de la ANAF . In contractul de activitate sportiva incheiat, valabil de la 01.10.2018 pe o perioada de 2 ani si 3 luni, Clubul sportiv a prevazut " plata impozitului pe venit pentru fiecare factura emisa de catre antrenor in baza prezentului contract si plata contributiilor sociale conform legislatiei in vigoare (respectiv sanatate si contributii pentru pensie) care se vor achita pentru salariul minim pe economie, cad excusiv in sarcina Clubului". Mai mult, sotului meu i s-a spus ca, de toate declaratiile catre ANAF se va ocupa Clubul. In 11.01.2019 sotul meu a suferit un infarct miocardic acut, si din aceasta data este in CM, urmand sa se prezinte Comisiei in scurt timp. Clubul i-a eliberat adeverinte cu nr. de zile de CM pe ultimele 12 luni prin care atesta ca sotul meu are calitatea de persoana asigurata pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate potrivit OUG nr. 158/2005 aprob cu modif prin Lg. nr. 399/2006 in schimb, refuza sa plateasca indemnizatia pentru incapacitate temporata de munca conform certificatelor medicale eliberate pe perioada 11.01.2019 -31.03.2019. La infiintarea ca PFI, sotului meu nu i s-a spus daca trebuie sa incheie un contract cu Casa de asigurari de sanatate .
In situatia prezentata mai sus, va rog sa ma lamuriti care erau obligatiile sotului meu ca PFI de la data obtinerii CIF (fiscale si declarative), luad in considerare clauza din contract privind obligatiile fiscale suportate de Club, si ce se mai poate face acum.
Va multumesc
Răspuns la discuția Dosar penal
Mi-am spus ca n-are rost sa-mi stric sarbatorile acum, daca n-am fost in stare sa insist acum 3-4 ani, am sa-mi reinnoiesc eforturile dupa anul nou.
Răspuns la discuția Dosar penal
Buna ziua,
Ca suntem buni de plata , aveti dreptate. Pe la jumatatea "mandatului" echipei de conducere care ne-a fraudat, in cadrul adunarii generale ( tinutain holul blocului) la care participau doar apropiatii presedintelui , am solicitat administratorului si contabilului (ambele persoane externe blocului) sa vad documentele asociatiei. Au reactionat foarte indignati, iar proprietarii care erau de fata s-au aratat de partea lor . Dar cand ai atatea probleme personale ( propria sanatate, parinti in varsta de ingrijit, si altele) am renuntat si RAU AM FACUT!
Din asociatie , o singura persoana mai stie, in afara de vechiul si actualul presedinte si noul administrator care, in urma sesizarilor si notificarilor mele, au avut grija sa intoarca jumatate din proprietari impotriva mea, iar restul sunt indiferenti. Dupa anul nou, ma voi gindi cum merg mai departe.
Răspuns la discuția Dosar penal
Buna ziua,
In legatura cu dosarul penal, am reusit sa vizualizez de la noul administrator un document (contract sa-l numesc asa), incheiat intre un avocat si asociatia de proprietari, din care rezulta obiectul contractului, numele administratorului care ne-a prejudiciat si onorariul platit. La insistentele scrise adresate presedintelui sa-mi comunice nr. dosarului, acesta mi-a aratat un sms primit de la avocat cu nr. dosarului care arata cam asa: "Parchetul de pe langa judecatoria sectorului 3 ( DSP nr. XXXXX/P/2017" ( in locul X-urilor era un nr. de 5 cifre). Am cautat nr. dosarului pe portatul justitiei si nu exista, mai mult, am inlocuit P-ul cu 301 si am obtinut acelasi rezultat, adica nimic. Ce sa cred ca a vrut sa spuna avocatul?
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Dosar penal
Buna ziua,
Si eu am banuiala ca dosarul penal sa afla in faza de cercetare si logic ar fi sa existe cel putin o Expertiza Contabila. In acest caz, dupa cate stiu eu, expertizele de acest gen sunt suportate de pagubiti pana la o Hotatare judecatoreasca ramasa definitiva. Atunci, de ce nu am vazut pe lista de intretinere acest gen de cheltuiala repartizata? Sau nu cunosc eu toate aspectele.

Faptul ca ati obtinut acceptul procurorului mi se pare o cale foarte buna si o idee pentru care va multumesc mult.
O zi buna in continuare.
Răspuns la discuția Dosar penal
Buna ziua,
a) Din cei aprox. 80 de adulti ( pe lista de intretinere sunt inregistrate 103 pers. din care , de cativa ani sunt prezente in mod constant, luna de luna 90 pers. nici unul in plus sau minus - acesta este un mare semn de intrebare si stiu la ce documente sa ma uit), cu o singura persoana se poate discuta.
In perioada 2009 - 2010, asociatia avea un presedinte care habar nu avea de atributiile sale si un administrator ce nu stia pe ce lume se afla -doar incasa banii si platea facturile care erau colorate cel mai frumos.
Pe la sfarsitul anului 2010, impreuna cu acea singura persoana care lucra si ea la un department de audit al unei banci cu traditie din tara), am luat toate documentele anului 2009 si 2010 si am intocmit evidenta contabila de la zero (fara nici o pretentie financiara de la nimeni) : registrul de casa, fise pt. fiecare apartament, fise pe fiecare furnizor, jurnal de venituri si cheltuieli, nici eu nu-mi mai amintesc la ora aceasta. Am reconstituit listele de intretinere si le-am confruntat cu cele care au fost afisate si in bz. carora s-au efectuat incasarile. A rezultat un prejudiciu de aprox. 5500 lei la nivelul lunii decembrie 2010. Procesul verbal finalizat, cu toate anexele a fost prezentat respectivilor pe la sfarsitul lunii ianuarie 2011.
Concluzia: presedintele si-a inaintat demisia, iar administratorul a luat drumul Spaniei nu l-a mai vazut nimeni nici pana astazi . Fac o precizare de care sunt foarte sigura: presedintele nu si-a insusit nici un leu si nu a stiut ce facea administratorul. Singurul punct slab a fost ca nu stia ce responsabilitati are.
Din 2011 a venit o alta echipa, actualul presedinte, o firma de administrare, care a disparut si aceea dupa un an dupa ce ne-a pus sa constituim fondul de reparatii si a refacut hidroizolatia terasei (alta vaca de muls), apoi a venit adimistratorul pe numele caruia avem deschis dosar penal si care ne-a prejudiciat de aprox. 40.000 lei - dupa spusele presedintelui. In februarie 2011,i-am transmis prin e-mail noului presedinte si administratorului toate fisele de apartament, fisele pe furnizor,, registrul de casa, tot ce lucrasem, doar ca sa continuie asa cum trebuie. Concluzia: la ora asta, totul este vraiste, pentru ca este mult mai convenabil.
Intre timp - acum vreo 3 ani, mi-am oferit ajutorul presedintelui pentru consultanta in domeniu- gratuit. S-a facut ca ploua, iar eu obosisem.
Nu ma mai interesa nimic, aveam responsabilitati familiale, sot si parinti de ingrijit, sanatatea proprie.
b) stiu ca nu pot efectua expertize pentru ca nu sunt atestata de Ministerul Justitiei (daca m-am exprimat bine)
c) sa devin cenzorul asociatiei, asta nu este prea greu ( mi s-a propus de cateva ori, dar am refuzat din mai multe motive pe care le voi expune poate in alta discutie). Consider ca este mai usor sa verific pe cineva -in speta in calitate de proprietar ) decat ca persoana platita.

Totusi, am obtinut ceva: Pe la inceputul lunii octombrie 2018 am trimis presedintelui o Notificare ( primita/ semnata/stampilata/datata cu toata indignarea posibila), prin care solicitam ( cu art, alin. Lege 190/20.07.1018) copii pe cheltuiala proprie dupa : toate documentele din care rezultau obligatiile fiscale restante, inclusiv documentele de plata (Op-uri/ chitante) si dupa documentele din dosarul penal ( macar cererea de chemare in judecata sau ceva de genul acesta).
Singurul raspuns (in nici un caz raspuns scris in 10 zile cf. legii sus mentionate) a fost ca, a aparut la avizier un tabel din care rezulta suma totala retinuta pentru ANAF ( inclusa in cotele de intretinere ), suma totala platita pana in prezent si restul de plata. De aici surpriza: in loc de aprox. 40.000 lei cat stiam cu totii ca este datoria totala catre ANAF, in mod miraculous aceasta a scazut la suma de aprox. 33.000 lei.
Despre dosarul penal, nimic. Pana la urma aflu eu ceva, ceva, numai sa ma tina sanatatea si nervii.
Va doresc o zi buna in continuare

Răspuns la discuția Dosar penal
Sa o iau cu sfarsitul. Da, administratorul nu mai are nimic, de altfel nici nu stiu cum a fost angajat, de catre cine a fost recomandat, inclusiv contabilul si cenzorul. Mai mult, presedintele ne-a spus de acum aporoape un an ca nu trebuie sa ne facem prea multe sperante in privinta recuperarii prejudiciului pentru ca acesta locuieste cu mama lui si nu detine nici un bun (parca ii ia apararea - sigur ceva nu miroase bine).
Detalii despre dosar si nu numai le-am cerut in nume personal. Am incercat sa mai discut cu cativa proprietari si sunt de acord cu mine dar ridica din umeri. Parca le face placere sa fie "darnici" si sa se lase inselati. Din aprox. 80 de proprietari (44 ap) , la adunarea generala, daca
se prezinta 7-8, iar la adunarea urmatoare ( dupa 15 zile) la fel si intodeauna se lasa cu discutii in coada de peste. De peste 25 de ani de cand locuiesc in acest bloc, proprietarii ( oameni cu venituri si pensii decente ) sunt parca amortiti.
Din acest motiv vreau sa imi vad de interesul propriu. Nimeni, dintre proprietarii blocului nu m-a imputernicit s-au nu si-a manifestat dorinta unei expertize ( din partea mea ar fi fost gratuita). Legea nr. 196/20.07.2018 , valabila din 28.09.2018 spune clar, cine doreste expertiza, sa se adreseze primariei si suporta cheltuielile.
Multumesc mult , m-am mai "racorit un pic"
Răspuns la discuția Dosar penal
Am intrat de mai multe ori in ultimele luni pe sectiunea numita de dumneavoastra , am introdus numele si adresa asociatiei de proprietari dar nu am gasit nimic. Din cate am inteles de la presedintele asociatiei,, alaturi de asociatia noastra mai sunt parte in proces alte doua asociatii care au fost prejudiciate de acelasi administrator. Oricum, noi platim in continuare,catre ANAF impozitele si contributiile restante plus penalizarile aferente. As dori sa ma duc la Administratia financiara sect. 3 sa vad care este situatia reala si cu aceste restante, dar nu stiu daca vor sa discute cu un proprietar. Vreau sa fac precizarea ca pana sa ies la pensie nu am avut nici timp si nici sanatatea nu mi-a permis sa ma ocup si de ce se intampla cu activitatea aociatiei.Am studiile, atestatele ( expert contabil, expert evaluator, auditor financiar) si experienta necesara ca sa-mi apar interesele financiare proprii.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra.