avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate taliban

Activitate taliban

Respect aceasta meserie dificila si importanta, dar as vrea sa aflu parerea unui expert contabil: nu am bani sa platesc expertiza- aparatorul nu mi-a cerut acceptul, in sedinta nu am putut spune! Ce ma sfatuiti sa fac pentru a fi corect si a respecta legea- si pentru a nu fi penalizat intro forma sau alta Pe cine anunt si in ce termen.
Răspuns la discuția Desemnare expert contabil?!
Teoretic aveti dreptate, motiv pentru care nu comentez, dar intrebarea a fost simpla: trebuia jud. sa ceara "spuneti un nr. de la 1-25, sau de la 15-62", asa cum am mai auzit ca se intampla? Sau nici aparenta de impartialitate nu este necesara in instante? Poate aflu raspunsul simplu, da, sau nu! Vedeti, un dosar are multe "meandre" (cunoasteti autorul?!), pentru ca nu vreau sa dezvolt, nu comentez.
Am semnat un contract de asistenta juridica, am fost asistata la o singura sedinta si doresc sa renunt la servicii, fara a face vreo reclamatie si fara a avea intentia sa reprosez ceva anume- este un act de vointa, pentru care nu as dori sa fiu blamat.
Vreau sa urmez calea legala si pentru ca alt avocat nu voi angaja, poate aveti bunavointa de a-mi spune ce obligatii legale am. adaug ca am achitat toata suma solicitata, inainte de depunerea delegatiei,dar nu am probe.
Oare este corect ca judecatorul sa desemneze singur expertul? Am vazut ca deobicei se cere unei persoane din public sa spuna un numar...totusi, este prima data cand asistam la desemnarea expertului de catre judecator.
Dar ca expertul desemnat in acest mod sa nu existe- nici ca numar de ordine, nici ca nume intreg (ci doar partial?). Cui platim in 5 zile, daca acel expert are doar pe jumatate numele...cui platim ca sa nu decadem.....???
Ce se face in astfel de cazuri?
Răspuns la discuția codul muncii : japonia/romania
Ma bucur si de acest solitar raspuns, incepeam sa cred ca nu mai inteleg ce inseamna NORMALITATE.
Dialog ROMANIA- JAPONIA: ( fata mosului si fata babei)
-R: "este...ultima zi de week-end (eroare: prima!), la ce ora se termina programul in J.
-J: interlocutoare romanca: a! FOAAARTE tarziu in fiecare zi, dar in majoritatea firmelor se lucreaza si sambata si duminica...

R: Daca sotul dv. ar vrea sa vina acasa (de la serviciu- centrala unui lant de magazine), ar putea? ( N.A.adica: functioneaza mijloacele de transport?)
Comentariul autorului: Oare nici lucratorii televiziunilor de stiri din Romania nu inteleg, nu stiu ca o asemenea intrebare nu este compatibila cu Japonia? Oare redactorii, comentatorii, analistii acelei televiziuni nu isi dau seama ca se fac de ras astfel de intrebari?

Ieri, prim-ministrul a trebuit sa explice in parlament ca pentru orele suplimentare se vor da "recuperari"...

Am asistat la un "duplex" intre Japonia cea bogata si Romania cea saraca.
Multumesc, TV!

PS. Oficial roman din Japonia spune ca el nu are obligatia sa stie cati romani sunt in J., iar romanul care a infiintat o asociatie a romanilor din J. spune ca nu trebuie sa avem pretentii de la securistii care ne reprezinta in acea tara.

Ce parere aveti?