avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate arhip gabriel bebe

Activitate arhip gabriel bebe

Buna ziua,
Copilul meu a fost victima unui accident de circulatie ,a fost lovita de un autovehicul care nu avea asigurare RCA.Conducatorul acestuia -om simplu fara posibilitati materiale deosebite.Din considerente umanitare,am renuntat la procesul penal fata de acesta(neavand oricum nimic de castigat )'
Ulterior am fost sfatuit de un avocat ca exista un fond de despagubiri al victimelor strazii(fuga de la locul accidentului,autovehicule fara asigurare,etc...),ca urmare am deschis proces civil impotriva acestui fond,PLECANDE LA IDEEA CA,potrivit- LEGEA 146/1997 -CONFORM ART. 15,LIT. O, suntem scutiti de taxa de timbruART. 15
Sunt scutite de taxe judiciare de timbru acţiunile şi cererile, inclusiv cele pentru
exercitarea căilor de atac, referitoare la:
o) cauzele penale, inclusiv despăgubirile civile pentru daunele materiale şi morale
decurgând din acestea;
DAR INSTANTA LOCALA ne obliga la plata taxei de timbru!
Sa inteleg ca legea poate fi interpretata -nu exista o practica unitara?

Precizez ca procesul este inceput inaintea datei de 29.06.2013,cand a intrat in vigoare Ordonanta 80/2013,in care nu se mai stipuleaza exceptii.


arhip gabriel bebe (utilizator neinregistrat)
adaugat acum 17 ore
Sunt un om simplu, care nu ia de bun un lucru decat daca are la baza un suport legal!

Conform OMAI 268/08.10.2010,DOSARUL DE EXAMINARE trebuie sa cuprinda:a)...,bFISA DE SCOLARIZARE,c)... etc,j)documente care sa faca dovada ca se afla in una din situatiile prevazute la art. 116alin. 1 din OUG...

FISA DE SCOLARIZARE nu o poate elibera decat o scoala de conducatori auto!

Conform OMTI 1019/2009, ART. 13-"Persoana care conduce activitatea scolii de conducatori auto...,are urmatoarele obligatii:1)..,7) sa elibereze FISA DE SCOLARIZARE numai cursantilor care au FINALIZAT cursurile de pregatire...

Art. 33 Pregatirea ... se considera finalizata daca din documentele scolare ,...,reiese ca persoana in cauza:
a)a efectuat in totalitate nr. total de ore de pregatire teoretica si practica stabilite
...

Eu nu am gasit in toata legislatia rutiera un articol din care sa reiasa ca ca as putea elibera FISA DE SCOLARIZARE unei persoane al carei permis de conducere a fost anulat,in alte conditii decat unui cursant obisnuit.

PROBABIL ESTE O SCAPARE A MEA si de aceea rog pe cei care detin informatii despre un text de lege,un act,etc...in care se specifica ca as putea, va rog sa mi-l cominicati si mie!

Altfel nu pot lua de bun nici chiar CE A DECLARAT ALINA DRAGOMIR,comisar sef in cadrul DRPCIV!

DECI, VA ROG TEXTUL DE LEGE!

P.S. Repet,o consider doar o lipsa de informare a mea!



Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția Denumire indicator rutier
Daca ati citit printre randuri ati sesizat ca ideea era urmatoarea:atunci cand tu ca institutie specializata a(DRPCIV) imi faci trimitere la un text de lege,atuci acel text sa fie actualizat si nu o relicva din 1968(cu formulari ...),ma poti trimite la un standard(SR 1848-1/2008),dar cand in legislatia specifica exista mai multi termeni(masa maxima autorizata,masa totala reala(OMTI 1019/2009)) si exista posibilitatea interpretarii atunci dupa parerea mea-SPECIFICI IN MOD CLAR TERMENUL.-masa totala maxima autorizata
Răspuns la discuția Denumire indicator rutier
Ca sa continui ideea,in Conventia de la Viena din 1968,scrie ,e adevarat ca acest indicator spune: "Inscrierea cifrei tonajului, fie de culoare deschisa pe silueta vehiculului, fie, conform paragrafului 4 al art. 8 din conventie, intr-un panou suplimentar instalat sub indicator, inseamna ca interzicerea nu se aplica decit daca greutatea maxima autorizata a vehiculului sau a ansamblului de vehicule depaseste acea cifra."

Problema este urmatoarea: -daca vorbesc cu badea Gheorghe care paste oile pe malul lacului si-l intreb"Bade,ce greutate are oaia aia? si el imi raspunde"Vreo 20 de Kile!''
ar merge,dar sa asociez intr-un text de lege notiunea de greutate(care este o marime vectoriala caracterizata prin modul,directie si sens si care are ca unitate de masura in SI(sistemul international) -N(NEWTON sau kg*m/s2) cu tona-care este unitate de masura pentru masa(legatura dintre cele doua fiind doar prin G=mxg;g=9.8 m/s2 acceleratia gravitationala),mi se pare neprofesional si nu o pot lua in considerare.

Ai gasit un alt text de lege?Daca ,sa mi-l trimiti si mie!

Pot accepta asta doar daca la acea data ,statele care au semnat conventia nu au aderat la SI(PUTIN PROBABIL) si atunci traca mearga,multi vad putini cunosc,dar nu-i vorba de mine!
faptul ca adresa de mail este bebeto.ofilitu@...,nu le da date despre mine, dar raspunsul il pot primi...daca se vrea(fiin o intrebare simpla de interes general)

multumesc pentru textul de lege..dar din din 2002 nu s-a mai intamplat nimic?
Buna seara,

In legislatia rutiera exista un indicator a carui denumire este: "Accesul interzis vehiculelor cu masa mai mare de ... t(tone)''.
Stie cineva(si cand spun asta vreau ca acel cineva sa-mi indice exact textul de lege unde a gasit raspunsul) la care masa se refera: proprie,maxima autorizata sau totala reala(masa proprie+incarcatura din momentul respectiv)?

P.S. Astept raspuns doar de la un profesionist in domeniu,nu de la incepatori care isi dau cu parerea!(sunt la randul meu profesor de legislatie rutiera)
textul de lege te rog!(vreau sa ma informez bine inainte de a ma lua de ei)
Buna seara,

Ma intereseaza care e termenul maxim in care trebuie sa-mi raspunda o institutie la o adresa iar daca nu mi se raspunde ,unde pot sa-i reclam?

Va rog sa-mi indicati si textul de lege!

P.S. Daca intrebarea este de interes general sunt obligat sa ma identific ca sa-mi raspunda(intrebarea a fost trimisa pe mail si nu au date explicite despre persoana mea)?