avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate adrlani

Activitate adrlani

Buna seara,

Doresc sa imi deschid o societate prin care sa import in general produse pentru copii si aici ma refer Lapte praf, ceaiuri,...etc
Ce tip de societate trebuie sa infintez si de ce acte am nevoie pt a putea face import din UE?
De inceput doresc sa imi vand si sa promevez produsele printr-o pagina web mai pe scurt un magazin virtual prin lansare de comenzi a produselor.
Iar pt spatiu de deozitare a produselor ce tip de avize trebuie sa am si de unde le pot obtine?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Achizitie autotractor Germania
Întradevăr este vorba despre un cap tractor second-hand...singurul lucru ce nu il intelegeam este procedura cu TVA-ul...

Va multumesc frumos pt raspuns!
Buna ziua, am o societate care este plătitoare de TVA și urmează sa primesc certificatul pentru Registrul operatorilor intracomunitari...
Explic:
(Doresc sa achiziționez un cap tractor (tir) care sigur va avea valoarea peste 10.000 de euro)

Sa presupunem
Cap tractor = 10.000 Euro fără TVA => cu TVA Germania = 11900 Euro

Spre exemplu dacă cumpăr capul tractor prin SRL cu CUI-ul RO.... și sunt înregistrat la Registrul op. intracomunitari atunci firma din Germania im va factura fără TVA adică 10.000 Euro, după care vin în romania iar aici am sa plătesc TVA-ul de 24% pt valoarea facturii nu? deci ma va costa capul tractor 12400 de euro? după import?
Partea acesta nu o mai înțeleg cum sta treaba cu TVA-ul...recuperari si alte metode ce tin de TVA ...:stunned:

Iar dacă cumpăr capul tractor pe persoana fizica, Georgescu Cătălin am cumpărat...cu suma de 11900 de euro capul tractor de la GmBH... după care aduc mașina în tara o înmatriculez iar apoi o vând SRL-ului meu cu valoarea de 5.000 de Euro nu ași ieși mai ieftin?

Sau care ar fi o alta varianta mai ok, sau care din acestea doua este mai ok dacă puteți sa-mi explicați.

Va mulțumesc frumos!