avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate carsshiny

Activitate carsshiny

Răspuns la discuția Plata CAS de doua ori ???!!!
Nu sunt multumit de legea prin care guvernantii nostrii stiu doar sa fure dar sunt super multumit de raspunsul promt, la obiect si documentat. Multumesc.
Am o mare nelamurire si oricat am cautat pe google nu m-am dumirit, asa ca poate ma ajuta cineva in tema. Sunt angajat cu carte si munca si implicit contribui la plata CAS. Pe langa asta mai am date in chirie 5 imobile (5 contracte diferite de inchiriere) si cu stupoare am primit o scrisoare de de la Casa de asigurari prin care m-i se spune ca trebuie sa plates CAS si pentru veniturile pe chirii, deoarece am depasit un anumit prag si intru in categoria PFA. Nu cred ca e legal sa platesc de doua ori CAS, asa ca sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Consolidare Bloc- plata datorii
Ok. Poate ca nu m-am exprimat eu indeajuns de corect pt. toata lumea, asa ca voi relua ideea de baza: avand in vedere faptul ca apartamentul este doar pe numele mamei, se va lua in considerare si venitul tatalui meu (cumulat cu al mamei) sau doar al mamei, la achitarea ratelor ce vor fi stabilite in urma consolidarii?
Desi mi-ati explicat ca "Nici costul final, nici plata ratelor nu depinde de niciun venit", in cazul in care doriti sa ajutati si nu sa induceti si maui mult in eroare, va rog sa consultati "Ordonanta privind masuri pentru reducerea riscului seismic al constructiilor existente, ordonanta nr. 20/1994, republicata in 2007".
Conform art. 10, Art. 10
Proprietarii locuintelor, persoane fizice, care realizeaza venituri medii nete lunare pe membru de familie sub câstigul salarial mediu net lunar pe economie, pe perioadele in care realizeaza aceste venituri sunt scutiti de la plata ratelor lunare, prin exceptie de la prevederile art. 9 alin. (1) lit. c); obligatia de a restitui sumele alocate din transferuri de la bugetul de stat pentru executia lucrarilor de consolidare se diminueaza cu sumele aferente perioadelor de scutire la plata a ratelor lunare, ceea ce inseamna ca PLATA RATELOR VA DEPINDE DE VENIT.

In cazul in care ma puteti ajuta, va multumesc anticipat.


Răspuns la discuția Consolidare Bloc- plata datorii
Asa o fi cum spuneti dvs., dar intrebarea mea era concreta si se referea la : "avand in vedere faptul ca apartamentul este doar pe numele mamei, se va lua in considerare si venitul tatalui meu (cumulat cu al mamei) sau doar al mamei? la achitarea ratelor". Iar ratele vor depinde in mod cert de venitul proprietailor, conform OG 20/1994, actualizata.
Răspuns la discuția Consolidare Bloc- plata datorii
Nu ma asteptam la un raspuns atat de prompt:)
Va multumesc si insist totusi cu inca o intrebare: avand in vedere faptul ca apartamentul este doar pe numele mamei, se va lua in considerare si venitul tatalui meu (cumulat cu al mamei) sau doar al mamei? Multumesc
O intrebare simpla, sper sa imi si poata raspunde cineva.Locuiesc impreuna cu sotia mea intr-un apartament ce apartine mamei mele (ea este proprietar).
Blocul urmeaza a fi consolidat, iar nedumerirea mea se refera la al cui venit va fi luat in calcul la plata ratelor (privind costul consolidarii) catre stat (Mama are un venit sb venitul mediu poe economie si teoretic ar trebui sa fie scutita de plata ratelor). Al meu si al sotiei deoarece locuim aici sau al mamei mele? Precizez ca mama este casatorita dar apartamentul este doar pe numele ei, nu si al tatalui.

Va multumesc anticipat.