avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate IrinaV75

Activitate IrinaV75

Va multumesc amandurora pentru recomandari si informatii. Nici eu nu imi doresc sa ajung neaparat la partaj (din cauzele duratei, consumului emotional, taxelor etc). Pe de alta parte, incerc sa inteleg cum se calculeaza concret contributia mea in timpul celor 10 ani, si daca prin partaj am vreo sansa sa obtin mai mult decat cei 50% din apartament pe care este dispus sotul sa mi-i lase.

De asemenea, ma puteti clarifica cu urmatoarea situatie? Sa presupunem ca eu ma folosesc de dreptul de creanta pentru a renunta la masina, vila+credit. Ramane apartamentul. Acesta se imparte in functie de contributiile celor 2? Sau bunurile la care renunt se considera ca facand parte din cei 50% ai sotului?

Multumesc mult inca o data (scuze de insistenta!)
Buna ziua,

As avea nevoie de niste informatii pentru a clarifica situatia personala.

Casatorie de 10 ani, fara copii. Procesul de divort - de comun acord - este pe rol, urmand a se pronunta in iunie 2011. La data separarii, aveam in comun urmatoarele bunuri: un apartament (cumparat cu un credit pe numele sotului, credit achitat integral), autoturism (achitat integral), vila (cumparata cu 190,000 euro, pe baza unui credit de 120,000, facut pe numele sotului, din care s-au achitat aprox. 80,000 euro, dar a caror proprietari suntem amandoi).

Pe timpul casatoriei, sotul meu a fost angajat full time, cu carte de munca si cu un salariu bun; eu am muncit doar pe parcursul a 5 ani, restul de 5 urmandu-l in strainatate unde a fost transferat, dar eu nu aveam nici drept de munca, nici nu vorbeam limba.

Dupa despartirea de acum 2 ani, sotul a continuat sa locuiasca in vila luata pe credit si sa plateasca ipoteca, eu m-am mutat in apartamentul proprietate comuna

In momentul de fata, suntem in discutii pentru a hotari daca facem partaj sau ne intelegem in afara tribunalului.

Sotul meu doreste sa ii ramana lui vila integral, masina si sa ii ofer jumatate din valoarea apartamentului. Eu as dori sa raman cu apartamentul.

Imi puteti spune ce sanse am ca sa obtin in tribunal fie:
a. intregul apartament, fara sa ii platesc sotului sulta? Eu sunt dispusa sa renunt la masina si casa.
b. mai mult decat cei 50% din apartament pe care este dispus sotul meu sa mi-i dea?

Va multumesc mult,
I.