avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate Atnama

Activitate Atnama

Buna ziua!
Am cumparat anul acesta, in februarie, o masina mica, euro3, din 2004, care a fost inmatriculata anul trecut in Botosani prin proces. Cum as putea sa o trec pe numele meu fara sa platesc taxa de timbru?In Brasov ma obliga sa o platesc chiar daca ea are numar de Romania. Cel de la care am cumparat masina spunea ceva de inmatriculare cu schimbare de proprietar! Ma poate lamuri si pe mine cineva ce e de facut?
Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns.
Tin sa precizez ca nu am primit nici un exemplar al contractului individual de munca de cand lucrez in invatamant.
As dori daca se poate un raspuns exact deoarece in institutia despre care vorbesc, tot personalul se plange de tensiunea creata de noul director si de usurinta cu care se dau avertismente verbale. Mentionez ca angajatii, pe la colturi, spun ca directorul impune niste reguli relativ absurde invocand faptul ca el este director si restul trebuie sa se supuna fara drept la replica. Daca se incearca explicare unui comportament, directorul ridica tonul vocii, nelasandu-te sa vorbesti, sa te aperi, sa explici, dupa care, a doua zi, maxim a treia, convoaca consiliul nde administratie, fara a-i aduce la cunostinta cele imtamplate si imparte avertismente verbale. Este corect dpdv legal?
Se poate da avertisment verbal atunci cand exista o cearta intre angajati, fara a se folosi cuvinte obsecene sau injuraturi?Dar avertisment scris, in conditiile in care un angajat ameninta verbal ("lasa ca am sa vorbesc cu respectivul in afara institutiei pentru a rezolva problema?").
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua! Am o nelamurire.As dori sa aflu care sunt conditiile in care un director de gradinita poate desface contractul de munca al unui angajat titular?Ce ar treui sa faca angajatul penrtu a fi sanctionat astfel?Ce fapte trebuie sa savarseasca un titular al gradinitei pentru a i se da avertisment scris?
Buna ziua. VA rog sa ma ajutati intr-o problema. Am vandut o masina unui baiat cu care am facut contract de vanzare cumparare folosind o copie de buletin (adusa de el) a unui prieten. Am radiat masina de pe numele meu iar cand am trimis actele complete ale radierii la cel din copia de buletin, acesta s-a trezit cu o masina pe nume despre care nu stia nimic. Cel cu masina pe nume doreste sa scape de ea dar are datorii la impozite si spune ca nu o poate scoate decat daca le plateste. Baiatul care mi-a adus copia de buletin a dus masina la dezmembrari.
Cel care o are acum pe nume pretinde sa-i platesc eu impozitele ca sa o poate radia.Exista o alta cale? Poate radia masina fara sa plateasca impozitele? Eu ce sa fac?
Multumesc pentru raspuns!
Sunt educatoare (titulara), la o gradinita la care se intra in procedura de restrange. In vechea lege a educatiei, cadrele didactice titulare aflate in concediu prenatal, respectiv post natal, nu intrau in dicutie in cazul restrangerii. In noua lege a educatiei mai este valabila aceasta?