avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan-b

Activitate bogdan-b

nimeni nu contesta asta, dar nu e tocmai placut sa platesti 90 de lei pe saptamana pentru ca muncesti.
buna seara

lucrez la o firma de curierat rapid si de multe ori sunt obligat sa opresc masina pt 2-3 minute pt a putea lasa colete la diferite societati care nu au parcare in fata, parcarile ar fi la 200-300 m....si sa cari colete de la distanta aia nu este o fericire, sa asiguri masina etc etc plus ca de multe ori nu gasesti nici macar acolo un loc liber.

nelamurirea mea este nu exista nici o exceptie de la regula generala la acest capitol tinand cont ca opresc ff putin si sunt in timpul serviciului alimentez acele societati cu telefoane mobile etc etc
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
impacarea partilor, inlatura raspunderea penala, ATENTIE ,daca nu se ajunge la un numitor comun riscati anularea pemisului de conducere. depinde de numarul de ingrijire midicale
Răspuns la discuția Accident rutier cu victima
este vorba despre asigurarea auto obligatorie, faptul ca nu purta centura nu influenteaza, deoarece pasageri cat si soferul de taxi, nu au obligatia de a purta centura de siguranta.
asigurarea obligatorie va acoperii pretentiile victimelor, doar in cazul unei impacari pe cale amiabila trebuie sa platiti Dvs, in cazul unei impacari se inlatura raspunderea penala, au depus plangere? ce scrie pe certificatul medico legal cate zile de ingrijire au avut? nu cate zile au stat in spital !
asigurarea acopera pretentiile viictimelor, insa masina este paguba Dvs, permisul Dvs va fii anulat, insa impacarea partilor inlatura raspunderea penala, asta insemnand ca Dvs sa le suportati toate cheltuielile, plus pretentiile in banii.
si trebuie formulata vreo cerere la seful politiei de la inspectoratul judetean? sau pur si simplu incep sa fac dosarul cu toate actele aferente, sustin examenul teoretic si practic, si permisul il primesc dupa promovarea acestui examen.
si eu ma aflu tot in situatia Dvs, si mie mi-au fost date aceste 2 informati, si anume 1 an respectiv 6 luni, de ce un avocat imi spune ca e anulat pe un an de zile cand legea spune ca in cazul unei amenzi penale permisul de conducere se anuleaza pe 6 luni. rog un moderator sa ne lamureasca si pe noi.
dar pentru certificatul de inmatriculare al masini nu e poate face nimic?
si cu 2 martori se poate fara notar? si cum o scot de la impozit?