Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzarea unui autoturism, pasi de urmat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzarea unui autoturism, pasi de urmat

vreau sa imi vand masina si as dori sa stiu care sunt pasi de urmat sa o vand legal,
In momentul in care gasiti persoana interesata sa o achizitioneze,incheiati formalitatile legale prin unitate de specialitate
Ulterior ,in baza documentului de instrainare,va adresati la autoritatea fiscala pentru radiere
dar fara unitate de specialitate nu se poate printr-un contract de vazare cumparare? si ca sa scot certificat fiscal ce trebuie sa fac?
Se poate si fara o unitate specializata dar atentie sa mergeti cu cumparatorul sa incheiati un contract de v/c la un notar si sa luati datele de identificare ale cumparatorului. Si va mai recomand sa nu dati cartea de identitate ci doar o copie a ei pana cand cumparatorul nu va solicita sa mergeti cu el sa o inmatriculeze pe numele lui.
si cu 2 martori se poate fara notar? si cum o scot de la impozit?