avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate belecuta09

Activitate belecuta09

Buna ziua,ma puteti ajuta cu un model de acord de esalonare a platilor restante la intertinere+chirie, care sa fie facut intre mine (ca persoana fizica) si o autoritate a statului?Va multumesc si astept raspunsul dvs cat s epoate de repede.O zi buna,
Discuție Sediu social
Buna ziua,
As avea o rugaminte la Dvs - mama detine un apartament cu 3 camere si pe adresa ei a fost inregistrata acum 11 ani o societate (doar ca si sediu social).
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac astfel incat sa nu mai fie sediul social la aceasta adresa (mama nu poate primi ajutor de caldura din aceasta cauza).

Astept cu interes raspunsul Dvs i va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția credite neachitate
Am inteles.
Mai am o rugaminte la Dvs - daca nu am bunuri (casa, masina, terenuri etc) poate banca sa vina acasa si sa-mi ia altceva (ex:televizor, frigider...etc)....
Nu ma fost niciodata in aceasta situatie si nu stiu cum trebuie sa procedez...
Ma gandesc ca poate veni cineva acasa si nu stiu ce trebuie sa fac...au dreptul sa faca asta sau nu?

Multumesc mult pentru ajutor,

Zi buna,
Răspuns la discuția credite neachitate
adriana olteanu a scris:

Art. 409 Cod procedura civila.
Deci sa inteleg ca nu va exista un proces ci pur si simplu banca poate cere unui executor judecatoresc incuviintarea executarii silite prin instanta fara acordul ambelor parti(adica fara mine)?
Răspuns la discuția credite neachitate
Am inteles, deci ideea este ca se poate opri maxim 1/3 din salariu (chiar daca am 3 credite declarate scadente)..corect?
Adica nu exista posibilitatea ca suma sa fie mai mare....
Puteti totusi sa-mi spuneti care lege reglementeaza acest lucru sa fiu pregatita?.

Multumesc frumos pentru ajutor,
Răspuns la discuția credite neachitate
Si se poate trece la executare silita fara hot judecatoreasca?
Buna ziua,
Am o mare rugaminte : am 3 credite (1 nevoi personale, 2 carduri ) care au fost declarate scadente din cauza faptului ca nu am mai putut plati ratele.....
Imi puteti spune care este suma maxima care mi se poate opri din salariu si care este legea care reglementeaza aceste popriri?
Mentionez ca nu am girat cu nimic si nu detin nici bunuri mobile si imobile pe numele meu....
Si inca ceva: cum se procedeaza in aceste situatii?Banca poate pune poprire pe salariu fara hotarare judecatoreasca? Sau cum?

Va multumesc anticipat pentru ajutor,