avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate cristiene

Activitate cristiene

Eu am urmatoarea problema,pe acelasi subiect
-sunt proprietarul unui apartament de 4 camere
-apartamentul este DEBRANSAT de la sistemul centralizat de incalzire.
-in bloc sunt 3 ap debransate , al meu si inca 2
-din calculul efectuat de Ista cu care asociatia are contract cota de plata pt incalzirea comuna si tevile ce tranziteaza apartamentul pt apartamentului meu de 4 camere este de 160 ron, apartamentele de 2 camere au de plata cate 30 ron
-sunt apartamente cu 2 camere care bransate la sistemul centralizat au de plata si ZERO lei
-am sesizat ANRSC, acesta a rapuns ca este corect calculul efectuat de ISta.
-administratorul sustine ca nu are treaba cu calculul pe care il face ISTA, si daca acesta asa rezulta inseamna ca este corect si nu este treaba asociatiei.

A REZOLVAT CINEVA ASTFEL DE PROBLEMA?
Răspuns la discuția acuzatie consum fraudulos gaze.
problema este ca imi cer mie daune egale cu echivalentul
contravalorii cantitatii de gaze naturale calculata la debitul maxim instalat, pentru 24 de ore, pe o perioada de 3 (trei) luni.
SUMA ESTE ENORMA.

Sunt acuzat pe nedrept de consum fraudulos gaze naturale

Saptamana trecuta ianuarie 2012 au venit reprezentantii companiei de gaze pt a schimba contorul de gaze, au constatat ca au fost interventii neautorizate in interiorul acestuia pt diminuarea consumului.
Sigiliile contorului sunt intacte, neilizibile: interventia a fost efectuata prin desfacerea contorului de la teava de iesire a gazului din contor razuind etansantul.
Contorul a fost luat, sigilat si dus la metrologie unde a fost constatata interventia , in urma acesteia consumul intregistrat era cu 50 %mai mic.
Contorul este electronic ,a fost montat in 2003 de primul proprietar care a realizat demersurile de separare de la sist centralizat si a montat centrala termica.
In decembrie 2005 acest proprietar a vandut apartamentul unui al-2-le proprietar, acesta nu a mai schimbat contractul pe numele sau.
In decembrie 2009 am cumparat apartamentul si am facut contract pe numele meu.
In ian 2011 am facut si contract de verificare instalatie gaz cu un departament al societatii respective.
Consumul pe 2010 si 2011 sunt egale, cu diferente f mici.

va rog daca aveti un sfat referitor la aceasta problema si cum pot demonstra ca nu a fost intervenit in contor in perioada de cand sunt proprietar.

multumesc.
Va rog daca ma puteti ajuta in disputa privind abuzurile societatii [EDITAT]referitor la repartizarea costurilor energiei termice aferent consumului comun al respectivului bloc in care detin o locuinta.


Asociatia de proprietari a incheiat cu societatea [EDITAT] contract de repartizare a costurilor energiei termice in imobilul de tip condominium situat in Bucuresti,[EDITAT]

Apartamentul cu numarul 11 pe care il detin in acest bloc, este debransat de la sistemul centralizat de incalzire.Prin urmare conform ordinului ANRSC 343/2010 pentru apartamentul mentionat se intocmeste nota de consum ce contine consumul comun (conf art 9) si consum individual (conf. Art 16)cu care sunt perfect de acord.


Reclamatia mea se refera la erorile de calcul aparute la aceste calcule,deoarece societatea [EDITAT] nu detine un inventar al coloanelor comune ale respectivului bloc cum dealtfel recunoaste in discutiile avute cu reprezentantii societatii,astfel ca intocmeste eronat notele de consum.

Datorita intocmiri eronate,la calcului aferent lunii ianuarie pentru un apartament cu 40,54 mp suprafata utila rezulta de plata 16,65 ron iar pentru apartamentul meu cu o suprafata de 63,75 mp suma rezultata este de 94,07 ron.Deci pentru o suprafata nici macar de doua ori mai mare si cu un numar nici macar dublu de tevi ce trec prin apartament rezulta un cost de 6 ori mai mare.

Avand in vedere informatiile primite de la administratorul blocului precizez ca in bloc nu au fost tevi de caldura schimbate cu altele de dimensiuni mai mici si nici apartamente ce au efectuat lucrari de izolatie al tevilor in apartamente.

Precizez de asemeni ca in cota de intretinere a blocului,au fost luni cand pentru cota comuna de caldura ale unor apartamente in lunile octombrie noiembrie a fost de zero ron sau 0,96 ron;iar la apartamentul meu au fost de peste 100 ron.


Va rog sa ma safatuiti si indrumati catre organismele competente in a solutiona problema pe care o intampin.