avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Activitate lauradumitrescu

Activitate lauradumitrescu

Da, amenzile platite au fost trimise, intradevar, cu aviz si le-am ridicat de la posta. Celelalte au fost afisate pe usa de la intrarea in bloc (sustin ei cu un martor semnatar al amenzii), nici macar pe usa de domiciliu asa cum ar fi fost normal.

Va multumesc!
Imi cer scuze daca am suparat initial pentru ca n-am fost explicita si atenta la raspunsul primit.
Eu va multumesc pentru model, pentru timp si disponibilitate. Acest model l am gasit pe net, l am citit si inteleg faptul ca a avut castig de cauza in instanta.
Problema care a ramas este legata strict de tardivitatea introducerii cererii avand in vedere ca am luat la cunostinta de acele amenzi abia acum, in urma investigatiilor facute la ANAF.
Nu sunt toate prescrise. Ultima este emisa in luna august 2011.
In alta ordine de idei... eu apar la ANAF cu acest debit de 1500lei reprezentand amenzi contraventionale. Intr un fel sau altul... trebuie sa ajung la debit 0.
Buna ziua,

Am primit de la ANAF Directia taxe si impoyite un titlu executoriu in valoare de 1500lei reprezentand amenzi contraventionale-rovinieta. Nimic nou avand in vedere ca toata lumea se confrunta cu aceste probleme. Problema este ca nu inteleg cand au venit aceste Procese Verbale, pentru ca in cursul lunii iunie 2011 am platit prima amenda, iar in luna octombrie 2011 am mai platit o alta rovinieta. Aceste Procese Verbale au venit intre cele doua plati. Mai mult decat atat pe ele se vede clar ca este trecuta gresit adresa de domiciliu. Am intrat in posesia lor de la ANAF.
Nelamurierea mea: Pot sa fac o contestatie la titlu executoriu avand in vedere ca aceste P-V nu au fost comunicate in termen si sa cer anularea acestui titlu?
Ca sa fac plangere contraventionala impotriva acelor P-V se pune problema tardivitatii... desi... daca fac dovada ca eu am intrat in posesia P-V si am luat la cunostinta de ele de la cei de la ANAF , practic de la acea data curge termenul de contestatie...

Va rog sa ma ajutati, caci nu stiu cum sa procedez in acesta situatie!
Buna ziua!

Am un Proces-Verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor emis de ITM Bucuresti la data de 15.03.2011 in care un SRL este sanctionat conf art 276 alin.1 din L 53/2003. Urmarind cu atentie toate anexele acestui P-V am observat ca la Anexa 1 a P-V -ului este specificat faptul ca persoana fara forme legale este gasita la punctul de lucru situat in sectorul 1 (cum faptic este adevarat), iar in P-V este descris ca fapta a fost savarsita la sediul societatii din sectorul 6.
Intrebare: competenta teritoriala apartine sectorului 1 (conf art.32 alin 2 din OG 2/2001), ori Judecatoria sector 6 (asa dupa cum ma indruma organul emitent)?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri!