avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Aura-Lucretia

Activitate Aura-Lucretia

Răspuns la discuția Plata concediului de odihna
Salariul mi l-au dat, dupa mult timp, dar mi l-au dat. Mai am de luat banii pentru concediul de odihna neefectuat. Procedura este aceeasi, da? Multumesc din nou!
Buna ziua! As dori sa stiu ce ar trebui sa fac, sa obtin banii pentru concediul de odihna pentru anul 2010. Am lucrat 9 luni la o firma, pana in februarie 2011. La firma respectiva plata salariului se facea ,din cand in cand, cate 2, 3 milioane. Mi-am depus demisia deoarece am gasit alt loc de munca, numai ca mi-au dat dupa vreo 2 luni salariul,doar ceea ce au declarat (luam 8 mil si declarau minimul pe economie) iar in ceea ce priveste banii pe concediu pentru perioada lucrata, au zis ca nu sunt bani. Eu tot sun la secretariat, dar nimic..Stiu ca secretara e bine instruita sa nu primeasca scrisori cu confirmare de primire, iar in ce priveste ITM-ul, la ultimul control pe care l-au facut la firma respectiva, au sunat inainte pentru a anunta vizita..
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc din nou! Dar vreau sa stiu daca este important ca doar ultimul C.I.M. (din cele 3) sa inceteze din motive neimputabile mie . Deci, daca ARE importanta sau NU faptul ca cele 2 C.I.M., respectiv unul de 3 luni si unul de 8 luni au incetat ca urmare a demisiei, cu acordul partilor..
Discuție Somaj
Buna ziua! Am si eu o intrebare si va multumesc antcipat pentru raspunsuri.. In ultimele 18 luni am lucrat in doua locuri , 3 luni respectiv 8 luni , raporturile de munca incetand ca urmare a demisiei, cu acordul partilor. Momentan am un alt loc de munca,dar din cate am inteles vor sa reduca din personal si cum ultimul venit e primul plecat, ma tem ca voi fi pe lista..Vreau sa stiu daca pot beneficia de somaj.
O alta intrebare.. de la ultimul loc de munca am luat salariul pe ultimele 2 luni lucrate cam dupa 2 luni de la demisie,dar banii pentru concediul de odihna pentru zilele aferente lunilor lucrate in firma - 8 luni- nu mi i-au dat. Am facut o cerere, dar patroana a spus ca regulamentu lor intern (facut azi cred) prevede ca nu am dreptul la concediu decat daca am cel putin un an lucrat in firma...desi CIM prevede 25 de zile/an..Se poate ajunge atat de departe???