avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate amimitrea

Activitate amimitrea

Doresc sa trec masina firmei mamei mele pe numele meu, singura problema care ar putea fi este ca suntem platitori de TVA si mama considera ca daca vinde masina sub 500 de euro ii va cauza probleme. Masina este achitata complet, din anul 2009. achizitionata din 2006.
Intrebarea este : poate avea probleme la firma datorita unui astfel de contract de vanzare cumparare cu o suma foarte mica? am observat ca la firmele mari se dau masini catre angajati si la 100-300euro. este vreo problema de ordin legal?
Pe data de 21.03.2011 mi-am depus demisia de la actualul loc de munca. Cererea mi-a fost aprobata dar pentru ca mai am 5 zile de concediu ma obliga sa-mi iau aceste 5 zile in ultimile zile de preaiz. in mod normal nu m-ar deranja prea tare dar eu primesc bonus in functie de nr de zile lucrate, iar cele 5 zile de concediu imi micsoreaza bonusul substantial.
Ceea ce m-a deranjat foarte tare mi s-a spus ca daca nu-mi iau zilele de concediu le voi pierde pentru ca nu imi vor fi platite, ceea ce nu mi se pare normal.
Intrebarea este : ma pot obliga sa-mi iau zilele de concediu in timpul preavizului? si daca nu ma pot obliga trebuie sa mi le plateasca?