avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters199922

Activitate ContSters199922

Discuție calomnie
Buna ziua ! Deci eu sunt impreuna cu o fata de aproape 2 ani . In tot acest timp , fostul ei prieten a incercat sa ne bage bete in roate . Noi locuim la tara , iar el a scos aici o barfa , ca noi 2 am fi bolnavi de SIDA . Toata lumea stie , se fereste de noi , si ne vorbeste pe la spate . Am fost si ne-am facut ambii analizele , reultatele fiind negative (adica nu suntem bolnavi) si ne-am dus la politie cu rezultatele analizelor . Acolo mi-a zis ca mare lucru nu avem ce face , decat sa-i aplice o amenda , si nu prea avem sanse in instanta . Am zis sa consult o persoana de specialitate , dupa care sa -i dau raspunsul . Daca il actionez in instanta am vreo sansa ? vreau sa-i cer idiotului despagubiri , nu ma multumesc doar cu o amneda .
Buna ziua ! Am si eu niste probleme cu preotul de la mine din sat . Deci eu traiesc la tara , si sunt adept al muzicii rock , ma imbrac specific genului muzical pe care-l ascult , in negru , pantaloni de piele , am plete , si port diferite amulete la gat . Fara a avea vreun conflict cu preotul din sat , ma pomeneste foarte des la biserica din sat , si zice lumii sa se fereasca de mine , si sa ma ignore , ca eu nu sunt a lui Dumnezeu . S-a intamplat sa am probleme cu satenii , sa fiu amenintat , sa strige dupa mine . Am vreo sansa ca acest preot sa fie pedepsit de lege , pt ca eu vreau sa il dau in judecata , si sa-i cer despagubiri pe chestia asta . Pt ca eu din cauza lui m-am mutat in oras in chirie , nu mai puteam sta in satul ala .
Parerea mea ar fi ca el din start ar avea de pierdut deoarece garantia normal trebuia sa mi se dea in ultima luna de pe contract, indiferent daca am mai stat si fara contract.
am achitat pana la ultimul banut, am chitante !
pur si simplu a premeditat.Eu cand i-am zis ca ma mut el a inceput sa imi dea insistent telefoane sa-i platesc intretinerea, vorbindu-mi chiar urat.Imi zicea intru-una sa-i platesc intretinerea amenintindu-ma "nu ti-as dori sa ai de-a face cu mine".Eu nu puteam sa-i platesc intretinerea (ma refer la asociatia de locatari) pt ca nu erau inca afisate cheltuielile si nu stiam cat sa platesc.I-am zis ca inca nu s-a afisat si sa mai astepte , nu intelegea lucrul asta. chiar am cazut intr-o depresie din pricina lui si de aia am platit tot ,stiind cele mentionate de dvs de mai sus .
Va multumesc foarte mult pt promptitudine.Pe acel om il cunoaste toata scara de zgarcit..Va maultumesc inca o data.Sanatate !
Buna seara ! Problema mea este urmatoare: in anul 2009 am inchiriat o garsoniera prin contract timp de un an de zile.In iunie 2010 a "expirat" contractul , am cazut la o intelegere cu proprietarul si nu am mai prelungit contractul stand inca 6 luni fara contract.In 2009 cand s-a intocmit contractul eu i-am dat proprietarului 100 de euro garantie, care este mentionata si in contract.Anul asta in ianuarie am parasit apartamentul si am platit toate cheltuielile .Proprietarul refuza sa imi dea garantia, tragandu-ma intr-o plasa .La sfarsitul lui ianuarie cand am vrut sa ii inapoiez cheile mi-a zis ca nu are timp si sa i le dau intr-o alta zi.In cazul asta i le-am dat cam peste 10 zile.Acum el imi zice ca nu trebuie sa imi dea nicio garantie pt ca eu nu i-am dat cheile, si tot eu trebuie sa -i dau bani ca am stat si in februarie, si daca cheile a fost la mine nu am cum sa ii dovedesc ca nu am stat acolo.El stie foarte bine ca eu mi-am luat toate lucrurile la sf lunii ianuarie a fost de fata, si m-am mutat in alta localitate.Este om batran si am avut incredere in el , el stie prea bine ca am lasat garsoniera curata , goala..pur si simplu m-a tras in teapa lasandu-mi cheile intentionat.Euam martori care pot confirma ca eu nu am stat nicio zi in februarie.Ce pot face pt a-mi recupera garantia ? Va multumesc frumos !