avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate dobrevictor

Activitate dobrevictor

Buna ziua,

Care ar fi consecintele neprezentarii la primul termen de judecata al unui proces civil de intoarcere executare? Mentionez ca trebuie sa ma prezint in calitate de parat.

In primul rand, va rog sa imi comunicati daca se poate amana? Daca da, este mai indicat pentru prima amanare sa invoc lipsa unui aparator?

Multumesc anticipat!

Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns. Deci, ca sa inteleg, ma duc cu certificatul de grefa, predau permisul si dupa 90 zile calendaristice ma duc din nou la politie si il ridic?

Fara 30 de zile in plus ca nu ma incadrez sa dau testul.

Buna seara,

Multumesc doamnei "simonette12" pentru raspunsuri, dar si celorlalti.

@ adutescu- Daca mai astept hotararea imi mai iau 30 de zile suspendare de la prietenii politisti. Mare minune sa o primesc mai devreme de o luna.

O sa predau permisul si asta e...scoala vietii...

Ce ma nedumireste acum este daca pot da examen de reducere a perioadei de suspendare de la 90 de zile la 30 de zile. Sau daca mi se prelungeste cu 30 de zile suspendarea daca nu sunt admis la testare sau nu o promovez. Am citit pe alte forumuri cel putin 10-15 variante de raspuns. Niste cunostinte care lucreaza la politie au spus ca pot fi admis la testare, iar daca nu vreau sa o sustine, mai primesc 30 de zile?! (cam ilogic, dar...)

Ma puteti ajuta cu un raspuns in acest sens? V-as fi mai mult decat recunoscator.:D

Buna seara,

O ultima intrebare mai am.

In cat timp se elibereaza certificatul de grefa care sa cuprinsa hotararea instantei de judecata?

Multumesc

P.S. Multumesc pentru ajutor si raspunsuri
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri. Traiam cu impresia ca se poate depune o cerere la politie in care sa solicit reducerea perioadei de suspendare pentru perioada in care nu am avut permisul.

Oricum, normal nu mi se pare, dar...

Buna seara,

Asta este...va multumesc oricum pentru raspuns.

O singura intrebare mai am: in perioada 17.07-09.08, nu am avut permisul pentru ca nu am semnat procesul verbal si astfel a trebuit sa astept sosirea acestuia prin posta. Mi se va scadea din cele 3 luni de suspendare aceasta perioada de 23 zile?

Multumesc!
Buna ziua,

In data de 22.03.2011.

Va multumesc
Salut,

Multumesc pentru raspunsul oferit.

Da, in plangere am mentionat faptul ca este o situatie in care procesul-verbal este lovit de nulitate absoluta.

De asemenea, va rog sa imi spuneti cum se formuleaza o contestatie si ce motive intemeiate ar trebui sa cuprinda?

Merci
Buna seara,

Pe data de 09.08.2010 am depus o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie care mi s-a intocmit ca urmare a nerespectarii semnalelor acustice si luminoase si a barierelor la o trecere la nivel cu calea ferata. Va mentionez faptul ca nu am semnat procesul-verbal (sectiunea ca iau la cunostinta) pentru ca nu mi-a fost dat sa il citesc.

In plangere am prezentat faptul ca nu am executat trecerea fara sa respect semnalele acustice si luminoase+barierele si am mentionat ca am martor care sa demonstreze veridicitatea declaratiei mele.

La cel de-al doilea termen a venit martorul care a declarat ca am executat corect trecerea la nivel cu calea ferata.
De asemenea, am facut mentiune in plangere cu privire la faptul ca la rubrica "martor asistent" nu exista nici un nume (asa cum este specificat in art 19, alin 1 din O.G. 2/2001). Mai mult decat atat, in intampinarea trimisa de politia rutiera e mentionata (la descrierea faptei) o alta data si ora fata de cele trecute in procesul-verbal. Politia nu a depus la dosar nici o dovada (video, foto) si a cerut judecarea cauzei in lipsa, mentionand ca agentul a procedat corect, iar eu am prezentat fapta subiectiv.

La ultimul termen mi s-a dat cuvantul pe fond si am mentionat ca doresc anularea procesului-verbal si exonerarea de la plata amenzii. Totodata, am mentionat ca politia a trecut o data si ora gresite in intampinare.

Astazi, accesand portalul instantelor de judecata, am observat ca plangerea a fost respinsa ca neintemeiata : "Solutie: Respinge plangerea ca neintemeiata". Nu exista mentiuni cu privire la faptul ca poate fi atacata cu recurs in 15 zile.

Totodata, am citit ca a fost modificat art 118 cu din legea 202/2010 si am inteles ca hotararile judecatoresti pe tema plangerilor contraventionale raman definitive si irevocabile.

Va rog sa imi spuneti daca mai pot face ceva, data fiind situatia in care ma aflu?

Consider ca am fost nedreptatit si nu este normal sa imi fie respinsa plangerea fara a avea la dispozitie si alte mijloace de probare a nevinovatiei mele.

Va multumesc anticipat.