avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amanare proces civil executare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amanare proces civil executare

Buna ziua,

Care ar fi consecintele neprezentarii la primul termen de judecata al unui proces civil de intoarcere executare? Mentionez ca trebuie sa ma prezint in calitate de parat.

In primul rand, va rog sa imi comunicati daca se poate amana? Daca da, este mai indicat pentru prima amanare sa invoc lipsa unui aparator?

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:37, 20 Noiembrie 2011
este indicat sa va prezentati sa solicitati termen pentru angajarea unui aparator.

Daca nu va prezentati se judeca in lipsa si 90% pierdeti. consultati un avocat.
dobrevictor a scris:

Buna ziua,

Care ar fi consecintele neprezentarii la primul termen de judecata al unui proces civil de intoarcere executare? Mentionez ca trebuie sa ma prezint in calitate de parat.

In primul rand, va rog sa imi comunicati daca se poate amana? Daca da, este mai indicat pentru prima amanare sa invoc lipsa unui aparator?

Multumesc anticipat!





1. Neprezentarea la termenul de judecata poate avea ca efect fie judecarea cauzei daca partile au fost citate legal, fie supendarea cauzei ori amanarea judecatii ...

2. Da, puteti solicita amnarea judecatii prin invocarea lipsei unui aparator .. in acest sens, potrivit art.156 alin.(1) C.proc.civ., instanţa va putea da un singur termen pentru lipsă de apărare, temeinic motivată iar conform alin.(2) al aceluiaşi articol, când instanţa refuză amânarea judecăţii pentru acest motiv, va amâna, la cererea părţii, pronunţarea în vederea depunerii de concluzii scrise.

3. Uitati un model de cerere de amanare

Domnule Presedinte,

Subsemnatul/a ....cu domiciliul in.......in calitate de reclamant/parat in dosarul cu nr.......,cu termen la data de........va rog sa-mi acordati un termen in vederea angajarii unui avocat , potrivit art.156 C.proc.civ..

Domnului Presedinte al .....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanare un termen daca n-am avocat masayoshi masayoshi Se poate cere aceasta doar la primul termen sau la orice termen? (vezi toată discuția)
Model cerere aminare termen judecata pt. lipsa de aparare badila steluta badila steluta ma poate ajuta cineva cu un model cerere aminare a termenului de judecata pt. lipsa de aparare/ (vezi toată discuția)
Amanare termen in instanta loredana69 loredana69 am si eu o problema.in 23 06 am termen la un proces in calitate de parat pt o succesiune dar inca nu am avocat asta din cauza unor probleme personale.pot ... (vezi toată discuția)