avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1419 soluții astăzi
Forum Activitate diaconesculaura

Activitate diaconesculaura

El nu-si cunoaste tatal.Cand ne-am despartit copilul avea 2 ani si 6 luni, iar acum mai are putin si face 6 ani.In 3 ani si 4 luni nu a venit odata sa il vada, desi are drept sa il viziteze. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa fiu cu copilul de mana prin oras si sa ne intalnim cu el pe strada, a trecut pe langa noi, la mine s-a uitat dar la copil nu.Ultima oara s-a intamplat acum 1 luna si mai eram cu cineva, si nu i-a venit sa creada cum de nu se uita la propriul copil, desi a vazut ca sunt cu el.In schimb tatal copilului spune la toata lumea ca el nu are nici un copil.In legatura cu schimbarea de nume l-am intrebat si pe tatal copilului, insa el mi-a dat un raspuns in bataie de joc.L-am chemat de 2 ori la notariat pentru a-si DA sau NU acordul in forma autentica, numai ca prima data nu s-a prezentat, iar a doua oara a venit , s-a certat cu mine si a plecat cu 5 min pana a intra la notariat, unde putea macar sa intre si sa spuna ca nu este deacort.Ceea ce fac nu o fac pt a ma razbuna, ci pur si simplu consider ca este in interesul copilului sa poarte acelasi nume cu mine si paritii mei( bunicii maternali) de care este foarte atasat si care toti purtam acelasi nume.Va multumesc pt raspuns.
Buna ziua.am divortat acum 3 ani si am un copil minor care mi-a fost incredintat , hotararea fiind definitiva si irevocabina.eu prin aceasta hotarare am fost obligata de a reveni la numele purtat anterior casatoriei, insa copilul meu poarta numele tatalui.problema este ca de cand ne-am despartit, tatal copilul nu a venit niciodata sa il viziteze pe copil, ba chiar mi-a deschis proces de tagada a paternitatii, el ne vrand sa mai recunoasca copilul, numai ca instanta nu i-a dat dreptate.pensia alimentar nu a vrut sa o plateasca si am fost nevoita sa ii fac plangere penala, ulterior acestei plangere, a inceput sa plateasca pensia alimentara.copilul meu avand varsta de 5 ani a inceput sa imi puna intrebari, de ce pe el in chiama intr-un fel, iar pe mine altfel.el fiind si foarte atasat de parintii mei isi doreste tare mult sa poatre si el acelasi nume cu al nostru.eu nu m-am recasatorit si as dorii sa ii schimb numele si sa poarte si el acelasi nume cu al meu si al familiei mele.Am facut cere catre autoritatea tutelara in baza OG 41/2003 art 4 (3)lit f - cand paritii au divortat, iar copii increditati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie purtat anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia; si art 7 (1)- pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de parinti sau, cu incredintarea autoritatii tutelare, de tutore.Daca parintii nu se inteleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotara autoritatea tutelara; insa autoritatea tutelara, m-a indrumat care instanta de tutela, desi au specificat in adresa prin care mi-a raspuns ca s-a observat reaua lui intentie.Intrebarea este cum se procedeaza?In cererea de chemare in judecata il trec si pe tatal copilul si implicit pe autoritatea tutelara? si procesul se deschide la domiciliul actual?
Răspuns la discuția daune morale pentru calomnie
si eu ce am de facut in sensul acesta?Sotul meu a deschis proces pentru tagada paternitatii.Si a spus numai minciuni.Precum ca a mai fost odata casatorit si nu a rezultat nici un copil din prima casatoriesi nu este adevarat.Au avut o fetita impreuna.Bine si despre ea a spus acelea-si vorbe.Dupa ce au divortat a zis ca nu etse copilul lui.Ca este bolnav si ca din cauza prednisonului, medicamentul pe care trebuie sa il ia zilnic, una din eactiile adverse este infertilitatea si am autat peste tot si nu scrie nicaieri de inferetilitate.Ca nu l-am lasat sa vada copilul.Nici macar nu a sunat odata sa ma intrebe de el.Copilul ate 3 ani si 4 luni.Chiar nu pot sa il pedepsesc pe omul acesta?Chiar nu i se poate face nimic?Deja a mers prea departe.Vrea sa il faca si pe copil sa sufere, iar eu pt asta nu am de gand sa il las.Va rog sa ma ajutati
Răspuns la discuția daune morale pentru calomnie
A deschis proces pentru tagada paternitatii, numai ca in cererea depusa de el a spus numai minciuni, cum ar fi ca a mai fost odata casatorit si nu a rezultat nici un copil din prima lui casatorie, lucru total neadevarat, deoarece in hatararea lui de divort de la prima casatorie scrie de un copil minor care i-a fost incredintat mamei si el este obligat la plata pensiei alimnetare.Alta miciuna ca eu in timpul casatoriei adica 3 ani nu am mai ramas niciodata insarcinata.Aici este adevarat ca nu am mai ramas insarcinata si asta pt ca de la nastere eu am suferit pana acum 2 opertii si urmez la a 3-a pt ca am fost diagnosticata cu boala Endometrioza.Din cauza acestei boli nu mai poti ramane insarcinata.A mai spus ca eu nu i-am dat voie sa il vada pe copil.Eu am plecat de la el in fapt in luna Mai 2010 si nici pana in prezent nu a venit odata sa il vada pe copil, desi divortul s-a terminat si hotararea este definitiva si irevocabila.A mai spus ca el sufera de o boala pe nume Adison iar tratamentul pe care il, sunt niste pastile de Prednison si Astonin si din cauza dependentei de Prednison, una din reactiile adverse ale acestul medicament este infertilitatea, numai ca nu scrie in nici un prospect de Prednison ca da in timp infertilityate si nici boala lui nu are nici o legatura cu asta.Pe mine nu ma deranjeaza sa fac testul de paternitate, dar nu il pot lasa sa isi bata joc de mine si mai ales de copil, deoarece face asta numai ca sa se razbune pe mine.Si primei lui sotii i-a facut exact acelasi lucru.A terorizat-o pana a cedat respectiva ca sa nu ii mai dea pensie alimentara.Acelasi lucru il urmareste si la mine.Eu vreau sa il fac sa plateasta pt toate vorbele aceste pe care le-a scos despre mine.As putea sa ii cer daune morate pt marturiile false pe care le-a scris?Inca nu a avut loc prima infatisare.Pima infatisare o sa aibe loc in 26 aprilie.Tin sa va precizez ca minorul are varsta de 3ani si 4 luni.Va rog sa ma ajutati.
Am divortat de sotul meu in decembrie 2010.Acesta a cerut in instanta sa aibe legaturi personale cu minorul la domiciliul lui, insa din motivatiile pe care le-am adus eu in instana nu i s-a permis decat la domiciulul meu si in prezenta mea.Desi a cerut incredintarea minorului, acesta a spus si in sala de judecata ca acest copil nu este al lui.S-a hotarat definitiv si irevocabil ca acesta sa pleteasca pensie alimentara de 70 ron si sa aibe lagaturi personale cu minorul la domiciliul mamei.De la despartirea in fapt si pana in prezent, fostul sot nu a venit sa viziteze copilul si nici sa participe moral si mai ales financiar la cresterea si educatia lui.Hotararea de divort este definitiva si irevocabila incepand cu data de 26.01.2011.De atunci imi tot spune ca o sa ceara sa faca testul de paternitate, deoarece copilul nu este al lui.Intrebarea mea este:in ce conditii ii pot cere daune morale pentru ceea ce vrea sa faca?Va rog din suflet sa ma ajutati.