avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate botezatu90

Activitate botezatu90

Răspuns la discuția Despagubire bani BRD
Am inteles ca cineva in Iasi a dat in judecata statul si a castigat. E in aceeasi situatie ca familia mea, cu banii transferati la Brd. In plus am inteles ca acum in Ianuarie se va face un demers sa se dea banii si la cei care au transferat banii la Brd. Ce-mi sugerati, sa mai astept, sau sa inaintez proces?
Dupa cum stiti, deponentii CEC pentru achizitionarea unui autoturism Dacia inainte de anii '90 au fost despagubiti acum ceva timp. In schimb cei care au mers mai departe pentru masina, transferand banii la BRD au fost uitati... Mi se pare absurd, fara pic de logica. Corect era sa fie despagubita toata lumea. Recent se vehicula ca se va lansa o emisiune de titluri pentru despagubire pe 15 martie.. Insa nu s-a mai auzit nimic. Stie cineva ceva concret despre aceasta situatie? Va multumesc anticipat. Sper ca am nimerit sectiunea potrivita.
Răspuns la discuția Amenzi rovinieta
Ar fi bine... E mai bine o luna decat sase luni... Dar pana la acceptarea succesiunii sigur nu se pune problema de plata?
Răspuns la discuția Amenzi rovinieta
Din pacate am apucat sa facem dezbaterea de mostenire acum o luna, in care a mai circulat si sigur a mai fost prins...
Am o problema deosebita. Bunicii mei aveau o dacie 1310 care nu mai are rovinieta de vara trecuta. Anul trecut ei au murit, ianuarie respectiv mai, masina a stat ceva timp nefolosita, noi mai avand o masina. In octombrie mi-au lasat mie masina la facultate iar ei au circulat cu Dacia. Din octombrie s-a amplasat un radar mobil ce detecteaza daca ai rovinieta sau nu. Ai mei erau siguri ca avem, dar din pacate au confundat masinile datorita problemelor cu decesele, sa mai adaug ca mama are piciorul in tije din septembrie tot anul trecut. pe 25.03 am primit 2 amenzi din 20.10 respectiv 24.10 ca au circulat cu dacia fara rovinieta(se ducea des unde au locuit bunicii ca trebuia sa aiba grija de animale, etc). Si astea 2 amenzi au fost primele... Vor urma... Nici nu vreau sa ma gandesc... Cu zecile... Cum putem iesi din aceasta incurcatura? Daca putem... Nu a fost rea vointa, o plateau ca nu e o avere, dar de la necazuri au uitat.. Va multumesc anticipat pentru ajutor..