avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate TechMan

Activitate TechMan

Buna seara,

Ma confrunt cu o problema destul de delicata. Am achizitionat acum 3 ani un teren pe care vreau sa construiesc o livada, gard, etc. In fata terenului este, din 1995, o cruce pentru o victima a unui accident rutier (nu este pe teren, este chiar in fata, inainte de santul de langa strada).
Am incercat sa discut cu rudele decedatului sa mute crucea, intrucat urmeaza sa construiesc poarta si podul de intrare in curte, moment in care au amenintat ca ma vor da in judecata. Pe de o parte sustin ca au achizitionat 2 metri din domeniul public pentru a aseza crucea acolo, pe de alta pentru profanare.
Exista vreun temei legal pentru afirmatiile dumnealor?

Multumesc!
Răspuns la discuția Întãruºare teren
Teren arabil, dar nu arat. Momentan, creste iarba. Toate terenurile din jur sunt fie arate, fie au case construite.
Răspuns la discuția Întãruºare teren
Si atunci, care e calea corecta de rezolvare a problemei? Persoana care foloseste terenul trebuie data in judecata, pot merge la politie, sau..?
Răspuns la discuția Întãruºare teren
Asadar, daca inteleg corect, pot cumpara un teren in Romania, plec din tara 5 ani si cand ma intorc, daca vecinii au plantat loboda pe terenul meu, e incalcare de posesie daca fac ceva in privinta aceasta?